Olsztyn

Losy naszych krajów były ze sobą mocno związane. Skończyła się epoka stalinowska, w Polsce do władzy doszedł Władysław Gomułka. Uchodził on za polityka liberalnego po którym spodziewano się zmian. Węgrzy zaczęli głośno wyrażać solidarność z Polakami. Pod pomnikiem generała Józefa Bema zorganizowano w Budapeszcie uroczysty pochód.

To ważna postać w naszej wspólnej historii. Bem był uczestnikiem powstania listopadowego, a później walk o niepodległość Węgrów. Symbolizował więc przyjaźń dwóch narodów. Wiatr wolności powiał nad komunistycznym blokiem i Węgrzy zapragnęli zmian także w swoim kraju. Wówczas rozpoczął się tam prawdziwy wolnościowy zryw. Niestety, Moskwa nie pozwoliła aby manifestacje przerodziły się w wielkie narodowe powstanie. Na węgierskie ulice wjechało sowieckie wojsko.

W Polsce ruszyła akcja pomocowa. Polacy masowo zaczęli zgłaszać się do punktów krwiodawstwa. Kulminacją była jednak wspomniana manifestacja z 30. października. Zorganizowali ją studenci Wyższej Szkoły Rolniczej. Do pochodu spontanicznie dołączali mieszkańcy Olsztyna. Nieśli liczne transparenty, na których wypisali takie hasła jak: „Żądamy wycofania wojsk radzieckich z Węgier”, „Wolna Polska – wolne Węgry”, „Precz z Sowietami”, czy „Cały Olsztyn z nami”. Tłum powiększał się i nie straszni mu byli milicjanci starający się rozgonić manifestantów.

Gdy wielotysięczny pochód dotarł na plac Armii Czerwonej, kilku młodych ludzi wspięło się po elewacji kamienicy. Zdjęli z niej tabliczkę z nazwą placu po czym zastąpili ją nową. Tym samym przemianowali plac Armii Czerwonej na Plac Bohaterów Węgierskich. Dziś miejsce to nosi nazwę placu generała Bema.

Olsztyn
Tablica na placu generała Bema

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.