Świniopas

Codziennie o 7.00 rano, począwszy od kwietnia 1841 roku, miejscowy świoniopas trąbił w róg zbierając razem okoliczną trzodę.

Choć Gorzów Śląski uzyskał prawa miejskie już w XIII wieku, to w rzeczywistości jego mieszkańcy byli rolnikami. Wielu z nich miało pola i całkiem spore stada krów i oczywiście świń. Stąd właśnie pruskie władze miasta wpadły na pomysł wynajęcia zawodowego świniopasa. Umowę z gorzowskimi hodowcami podpisał Tomasz Kukla, który zobowiązał się codziennie wypasać świnie w miejscowe lasy nad Prosnę.

Zatrudnienie świniopasa miało wiele zalet. Między innymi wpłynęło na jakość edukacji w okolicy. Za pilnowanie trzody odpowiadały bowiem do tej pory głównie dzieci więc ich rodzice nie puszczali ich często do szkoły. Dzięki urzędowemu świniopasowi, dzieci spokojnie mogły chodzić na lekcje.

Ten niezwykły urząd po raz pierwszy powołano właśnie w Gorzowie, później pomysł przejęły także inne miejscowości. Warto także nadmienić, że gorzowski pomnik jest prawdopodobnie jedynym takim na świecie.

Świniopas
Pomnik świniopasa na gorzowskim rynku.

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.