Filharmonia Szczecińska

To projekt hiszpańskich architektów ze studia Barozzi Veiga z Barcelony, którzy wygrali konkurs na projekt gmachu. Pokonali w tym konkursie aż czterdziestu trzech konkurentów. Gmach został doceniony w licznych konkursach: nagrodą Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2015, czyli najważniejszą nagrodę architektoniczną Europy, nagrodą Prezydenta RP dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce, nagrodą Eurobuild Awards 2014 czy londyńskiego konkursu Desings of the Year.

Budynek jest całkowicie biały - nocą świeci zazwyczaj pełną bielą, aby podkreślić czystość i piękno muzyki granej w jego wnętrzu. Z kolei jego forma z wieloma skośnymi dachami nawiązuje do strzelistych kamieniczek, które można zobaczyć w hanzeatyckich miastach. Dookoła neogotyk, a obok biała fasada ze szkła, która może rozbłysnąć różnymi barwami.

Blady odcień bieli oznacza, że tego dnia nie odbywają się tu żadne artystyczne wydarzenia. Intensywna biel to sygnał, że tego dnia odbędzie się jakieś wydarzenie. A w dniach świąt państwowych nasza filharmonia jest biało-czerwona.

Sala Symfoniczna, zwana też Słoneczną lub złotą, ma doskonałą akustykę dzięki specjalnej geometrii ścian i sufitów. Wszystkie jej parametry techniczne: siła, równomierność dźwięku, czas opóźnienia czy współczynnik odbić bocznych tworzą warunki niemal idealne dla dźwięku. Porównuje się ją do sali koncertowej Musikverein w Wiedniu. Mieści 953 miejsca. O sali kameralnej, na 192 osoby, muzycy mówią: akustyczna perełka. Czas pogłosu jest w niej zgodny z projektowanym co do jednej setnej sekundy! Nazywana jest Salą Księżycową, bo ma czarne ściany srebrne numery na fotelach i można ją zupełnie wyciemnić.

Nowa filharmonia działa od 2014 roku. budynek powstał w miejscu przedwojennego Domu Koncertowego, czyli Konzerthausu, który po zniszczeniach wojennych rozebrano w 1962 roku. Zespół filharmoników istnieje w Szczecinie już ponad 70 lat.

Filharmonia Szczecińska
Filharmonia Szczecińska

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.