Zamek Templariuszy

Ruiny zamku w Otmęcie są jednym z najbardziej tajemniczych miejsc w Krapkowicach. Związane są z legendą templariuszy i ich podziemnymi tunelami łączącymi opolskie warownie. Pierwszym właścicielem zamku potwierdzonym w dokumentach z 1302 roku jest Mikołaj Strzała Starszy. 

 Do rodu Strzałów otmęcka posiadłość należała aż do końca XV wieku. W 1514 roku kupił ją Łukasz Buchta Buchcicki herbu Odrowąż. Nowy właściciel przebudował zamek obronny na renesansową rezydencję szlachecką i uczynił z niej główną siedzibę rodu. Ostatni z otmęckiej linii Buchtów – Jerzy, zmarł w 1608 roku nie pozostawiając męskiego potomka. Zamek, począwszy od wojny trzydziestoletniej (1618-1648) do końca XVII wieku aż dziesięciokrotnie zmieniał właścicieli i w tym czasie mocno podupadł. Gdy w 1839 roku Otmęt zakupił emerytowany major wojsk pruskich Franz von Wyszecki, opuszczony zamek był już kompletną ruiną. Wyszeccy wznieśli nieopodal całkowicie nową rezydencję, zaś ruiny starej zostały wplecione w krajobraz przypałacowego parku. W połowie XIX wieku na terenie ruin przeprowadzono wykopaliska. Liczono m.in. na odkrycie legendarnego tunelu, który miał łączyć otmęcki zamek z oddalonym o pięć kilometrów zamkiem w Rogowie Opolskim. Obie te budowle, według podań ludowych, mieli wznieść rezydujący tutaj w średniowieczu Templariusze. Niestety, oprócz monet i naczyń, w czasie prac nie odnaleziono żadnego tunelu. Nieopodal zamku stoi natomiast jedna z najstarszych świątyń na Śląsku - Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi już z 1223 roku, a sam kościół wzniesiono na wapiennym wzgórzu, w najwyżej położonym punkcie Otmętu (180 m n.p.m.).

Zamek Templariuszy

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.