Poznaj naszą ścieżkę edukacyjną

A jak policzyć wiek drzewa bez ścinania pnia? Tego i wielu innych ciekawych rzeczy dowiecie się podczas spaceru naszą zieloną ścieżką edukacyjną. Powstała ona dzięki Europejskim Funduszom w projekcie „Bioróżnorodność Opolszczyzny w ujęciu wodnym, czyli H2O dla Bio”.

Woda i bioróżnorodność to bowiem kluczowe kwestie związane z ochroną przyrody. Woda nie służy przecież tylko do picia i kąpieli. Dzięki niej istnieje życie na naszej planecie, a oceany pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla skuteczniej niż wszystkie lasy razem wzięte! Natomiast przez swoją bioróżnorodność Ziemia może sama regulować procesy związane m.in. właśnie z klimatem.

Niestety, działalność człowieka sprawia, że wody oceanów ulegają zanieczyszczeniu, a przez nieodpowiedzialne wykorzystywanie słodkiej wody np. przy nawadnianiu pól, ubywa tej zdatnej do picia. Ponadto bezpowrotnie znika wiele gatunków roślin i zwierząt, co niszczy bioróżnorodość. Naukowcy biją na alarm. Jeszcze chwila, a zmiany klimatu staną się nieodwracalne. Życie na całej planecie znajdzie się na skraju wyginięcia! O tym jak pomóc Ziemi odzyskać równowagę dowiecie się przy kolejnych przystankach naszej ścieżki.

Podążając naszą ścieżką zdobędziecie m.in. dwie sprawności: ichtiologa - to dział nauki zajmujący się rybami, oraz herpetologa. Herpetolog zajmuje się zwierzętami pełzającymi, czyli gadami i płazami. Poznacie różne gatunki zwierząt zamieszkujące wody Opolszczyzny. Dowiecie się między innymi, dlaczego płazy są aktywne głównie o zmierzchu oraz dlaczego spojrzenie węża jest tak paraliżujące...

Poznaj naszą ścieżkę edukacyjną
Ścieżka edukacyjna w Niwkach

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.