W Wołowie przy ul. Trzebnickiej w 1985 roku postawiono nietypowy pomnik nie z kamienia, nie z marmuru lecz samolot na którym latał gen. Mirosław Hermaszewski lotnik i pierwszy polski kosmonauta. Pomnik został odsłonięty z okazji 700-lecia nadania praw miejskich i poświęcony polskim lotnikom i kosmonautom. Samolot Mig gen. Mirosława Hermaszewskiego już wtedy nie latał, używano go wyłącznie do celów szkoleniowych. Miał natomiast sprawny silnik oraz uzbrojenie, które z powodów bezpieczeństwa zostało wymontowane. Pozostawiono jednak rosyjskie urządzenia nawigacyjne, fotel z katapultą i spadochronem, oraz turbiny sprężarkowe. Na specjalnym stelażu zamontowano samolot Lim-5P (MiG-17PF). W nocy samolot jest podświetlony i sprawia wrażenie jakby za sterami zasiadał lotnik, który zaraz wzniesie się w powietrze. Pomnik – samolot, stojący nieopodal Zamku Książeckiego w Wołowie, powstał z inicjatywy działaczy Patriotycznej Rady Ocalenia Narodowego. W 2011 roku radni Rady Miejskiej wyróżnili Generała tytułem Honorowego Obywatela Miasta Wołowa. W 2014 roku jeden z najbardziej charakterystycznych pomników naszego miasta przeszedł proces renowacji. Samolot oczyszczono ze starych powłok a następnie poddano ponownemu lakierowaniu. Odświeżone zostały numery samolotu i oznaczenia boczne.
"Na chwałę polskich lotników i kosmonautów"
Wołów to miasto rodzinne Generała Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego i jak do tej pory jednego polskiego kosmonauty, który w 1976 r. razem z Piotrem Klimukiem odbył lot na statku Sojuz 30. Pomnik - samolot jest upamiętnieniem tego wydarzenia.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactZobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: