To wydarzenie z roku 1365 było z pewnością najbardziej doniosłe, ale oprócz królów, którzy się tutaj modlili jak np. August II Mocny i jego syn August III - ze świątynią związanych jest wiele znanych osobistości. Choćby sam architekt obecnego kościoła farnego Pompeo Ferrari to nie byle kto. Ten rodzony Włoch był wybitnym absolwentem Akademii Św. Łukasza w Rzymie. Do Polski przybył z polecenia wojewody poznańskiego Stanisława Leszczyńskiego i już wtedy był uznanym architektem.
Kościół powstał w miejscu wcześniejszego pochodzącego z pierwszych lat XIII wieku. Był więc z miastem praktycznie od jego początku. Z patronką wiąże się także niemiecka nazwa miasta - Fraustadt, czyli Miasto Pani. Niestety zniszczyły go dwa wielkie pożary. Odbudowa rozpoczęła się dopiero po 35 latach od drugiego pożaru z 1685 r. Efekty ostatniej odbudowy widzimy do dzisiaj.
W jego wnętrzu zachowały się liczne średniowieczne relikty jak choćby sieciowe sklepienie nad prezbiterium. Stojąc na środku kościoła, unieś głowę i podziwiaj wspaniałe polichromie. Przedstawiają one Trójcę Świętą w otoczeniu archaniołów, oraz inne ważne postaci z Pisma Świętego. To barokowe wyposażenie kościoła robi wrażenie, prawda? W ołtarzu głównym zwróć uwagę na obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a także na medalion z wizerunkiem drugiego patrona świątyni – św. Stanisława Biskupa. Ciekawe są także XVIII wieczne ołtarze boczne.
Visit Social media:
Share Social media: