Eryk Pomorski - postać

Eryk VII przywdział duńską koronę w styczniu roku 1396, a w następnym spełnił marzenie swojej ciotecznej babci. Stał się bowiem władcą trzech królestw, urzeczywistniając tak zwaną unię Kalmarską.

w pierwszej połowie XV wieku król Eryk należał do ścisłej czołówki europejskich władców. Na arenie międzynarodowej liczył się z nim każdy, a dla rozwoju samej Skandynawii zrobił więcej niż jakikolwiek inny król w średniowieczu [odgłos budowy, potem brzęk monet]. To on stworzył pierwszą skandynawską marynarkę wojenną pod banderą unii kalmarskiej.  Jej okręty broniły królestw przed flotą Hanzy, Zakonu Krzyżackiego czy piratów witalijskich. Eryk budował zamki, kościoły, zakładał nowe miasta i dbał o to, żeby skarbiec duński cały czas napełniał się złotem. Choć decyzją tą napytał sobie wielu przeciwników, to pierwszy wprowadził cła w cieśninach duńskich. Znaczyło to, że każdy wpływający i wypływający z Bałtyku statek musiał mu płacić. Co ciekawe, opłaty te były podstawą budżetu Danii aż do połowy XIX wieku!  Przy okazji zreformował jeszcze skandynawskie mennictwo oraz... przeniósł stolicę Danii do Kopenhagi.

Dziś na dziedzińcu Darłowskiego zamku można podziwiać figurę władcy, a w pobliskim kościele Matki Bożej Częstochowskiej mieści się XIX- wieczny sarkofag króla, ufundowany przez samego cesarza Fryderyka II Hohenzollerna. Natomiast w Muzeum Narodowym w Kopenhadze oglądać można należący do tego władcy misternie tkany, jedwabny pas z ozdobnymi okuciami. W Sztokholmie zaś znajduje się jego róg, wykonany prawdopodobnie przed rokiem 1396.


Choć postać Eryka Pomorskiego jest nieco zapomniana, to w ostatnich latach coraz częściej nazywa się go postacią wybitną. Oddają mu to zarówno Duńczycy, Norwegowie jak i Szwedzi.


Eryk Pomorski - postać
Eryk Pomorski

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.