Legenda o Maćku Borkowicu

Maćko był człowiekiem chytrym i chciwym. Nie tylko chciał być większym od króla, ale - jak mówią podania - chciał także oszukać samego diabła. Co ciekawe, legendy wcale tak bardzo nie mijają się tu z historycznymi kronikami.

Choć Maćko był bogaty, wciąż pragnął więcej. Grabił, uciskał podwładnych, ale nie potrafił dorównać majątkiem królowi. To, czego potrzebował, mógł mu dać tylko władca piekieł - słynny Boruta.

Legenda mówi, że to w murach koźmińskiego zamku doszło do podpisania cyrografu. Maćko miał zostać bogaczem, a gdy ukończy 50. rok życia, miał oddać dobrowolnie diabłu duszę. Ustalono, że gdy minie ten czas, Maćko skoczy ze szczytu wieży zamkowej, a wówczas diabeł zawładnie jego duszą.

Gdy minęły 50. urodziny, zadowolony diabeł przyszedł po swojego sługę.  Wtedy Maćko wszedł na wybudowaną wcześniej przez siebie miniaturową budowlę i skoczył z niej nic sobie nie zrobiwszy.

Choć wściekły Boruta odszedł, to sam król Kazimierz stracił do Maćka cierpliwość. Kazał go pochwycić i uwięzić. Borkowic skończył marnie - zmarł w lochu śmiercią głodową. To fakt, o którym wspominają kroniki.

Powiadają jednak, że kiedy władca zamku umarł, powietrze zaszumiało groźnie, rozległy się piski i wycia – to zgraja diabłów wyleciała z lochu unosząc ciało Maćka...


Legenda o Maćku Borkowicu
Zamek w Koźminie

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.