Kolegium Carolinum

Carolinum ściągnęło do Nysy wiele znakomitości. Jego pierwszym rektorem był uczony światowej sławy – matematyk, astronom, jezuita, odkrywca plam na Słońcu i twórca helioskopu Christoph Scheiner.

W gronie absolwentów szkoły znaleźli się między innymi Michał Korybut Wiśniowiecki, późniejszy król Polski; syn króla Jana III Sobieskiego – Jakub; laureat Nobla z medycyny Konrad Bloch; arcybiskup opolski Alfons Nossol; pisarz Rafał Urban oraz aktorzy – Marta Klubowicz czy Jacek Sobala.

Pierwsze Carolinum było pięcioklasową szkołą, która słynęła z wysokiego poziomu nauczania i bogatego księgozbioru. Ten ostatni w dużej mierze spłonął podczas pożaru wywołanego w czasie wojny trzydziestoletniej. Liczył wtedy blisko 12 tysięcy woluminów. W tamtych czasach w nyskim Carolinum uczyła się młodzież nie tylko z całego Śląska, ale też z wielu europejskich krajów.

Szkoła podupadła w roku 1742, po przyłączeniu Śląska do Prus. Zakonnicy opuścili budynek dopiero kilkadziesiąt lat później, po pruskiej sekularyzacji. Wtedy gmach wyremontowano i utworzono w nim królewskie gimnazjum katolickie. W 1924 roku otrzymało ono nazwę Carolinum - na cześć założyciela dawnego seminarium świętej Anny, biskupa Karola Habsburga.


Warto zwrócić uwagę, że Carolinum zachwyca nie tylko wielowiekowymi tradycjami, ale też architekturą. Barokowy gmach został wzniesiony na planie litery „E”. Nawiązuje do typowej, jezuickiej architektury i zachwyca detalami – na zewnątrz i wewnątrz. W budynku zachowały się dwa pomieszczenia o niezwykle bogatych dekoracjach – biblioteka i aula. Ta ostatnia znajduje się w środkowej części gmachu. Dawniej był tu refektarz, służący zakonnikom za jadalnię i salę zebrań.

Kolegium Carolinum
Kolegium Carolinum

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.