Diabelski Kamień

Diabelski Kamień to skała zbudowana z przylegających do siebie bardzo ściśle kwarcytów kambryjskich zespolonych krzemionką. Jest jedną z atrakcji kilku przebiegających tu szlaków turystycznych: żółtego rowerowego, czerwonego pieszego imienia Edmunda Massalskiego i przyrodniczej ścieżki Klubu 4H.

Kamień ma 10 metrów długości, 8 szerokości i jest wysoki na 5 metrów. A od 1954 roku jest objęty ochroną, bo ma status pomnika przyrody nieożywionej.


Z kamieniem wiążą się legendy.  Najbardziej znana z nich mówi, że pewien niecny diabeł chciał zniszczyć klasztor na pobliskim Świętym Krzyżu. Wydobył więc którejś nocy ogromną skałę z ziemi, zarzucił na plecy i ruszył w drogę na diablich skrzydłach w kierunku Świętej Katarzyny. Ale się troszkę przeliczył… Skała okazała się dość ciężka i spowolniła szatański lot. Gdy zapiał kur, co zwiastowało świt, diabeł w popłochu upuścił skałę. A ta wbiła się właśnie tu, w grzbiet Klonówki w Paśmie Masłowskim.


Popularna Klonówka w najwyższym punkcie ma 473 metry nad poziomem morza i ciągnie się przez trzy kilometry. A z platformy widokowej na górze można podziwiać piękną panoramę na zachodnią część Niecki Łagowskiej.

Diabelski Kamień
Diabelski Kamień

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.