Królewski skarb

Kto czytał „Siedem dalekich rejsów” Tyrmanda albo oglądał film „Naprawdę wczoraj” ten wie, że legendarny tryptyk króla Eryka Pomorskiego był głównym powodem, dla którego Nowak przyjechał do Darłowa. Odnalazł miejsce jego ukrycia - na cmentarzu, właśnie przy Kościele Świętej Gertrudy.

Kościół świętej Gertrudy to jedna  z największych atrakcji turystycznych Darłowa. Został zbudowany na Wzgórzu Kopa. Według historyków i znawców sztuki to także jeden z najcenniejszych zabytków regionu. Nie zachowały się żadne dokumenty mówiące o jego powstaniu. Wiadomo tylko, że pierwsza wzmianka o budowli pochodzi z 1497 roku, gdy miasto nawiedziła powódź zwana Niedźwiedziem Morskim. Dziś nazwalibyśmy ją tsunami, ponieważ była spowodowana trzęsieniem ziemi na dnie Bałtyku. Ze świątynią wiąże się wiele legend…

Zdaniem niektórych historyków budowę Kościoła Świętej Gertrudy ufundował sam król Eryk. Polecił podobno, by świątynię zbudowano na wzór grobu świętego w Jerozolimie, gdzie pielgrzymował i gdzie został mianowany Rycerzem Grobu Świętego. Eryk chciał być tu pochowany, ale budowy kościoła nie dokończono zanim zmarł. Dlatego szczątki władcy złożono w tutejszym Kościele Mariackim.

To jedyny w Polsce przykład skandynawskiego gotyku. Zbudowany został na planie sześcioboku z dwunastobocznym obejściem. Kształtem przypomina rotundę o pięknym, gwiaździstym sklepieniu z polichromiami, przedstawiającymi podobizny czterech ewangelistów. Podziwu godne są XIX-wieczne organy, ozdobne balkony i ławy bractw miejskich i cechów rzemiosła (m.in. szewców, kupców, piwowarów) z XVII – XVIII wieku. Ławy zdobią malowidła o tematyce kultowej i roślinnej. Przedstawiają również herby Rady Miejskiej. 

Królewski skarb
Kościół świętej Gertrudy

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.