Podziemia Oświęcimskiego Rynku

Rynek to serce Oświęcimia. I to co najmniej 800-letnie. W tamtym bowiem czasie miasto zyskało prawa miejskie, choć początki samej osady są jeszcze starsze i sięgają czasów Bolesława Chrobrego.

Płyta Rynku pamięta natomiast rządy Kazimierza Jagiellończyka, dzięki któremu Oświęcim wrócił do Polski. Słynne dziś podziemia wraz z reliktami dawnego ratusza odkopano przypadkiem podczas remontu w 2012 roku. Zachowane relikty dawnego ratusza pochodzą z XVI wieku, czyli z czasów panowania Jagiellonów. A Zygmunt August – ostatni Jagiellon – wcielił ziemie Księstwa Oświęcimskiego do Korony Państwa Polskiego.

Ratusz, którego pozostałości odkryto, spłonął w ogromnym pożarze Oświęcimia w 1863 roku. Jeśli do tej pory w jakiś sposób używano podziemi, to po tej tragedii na pewno o nich zapomniano. Wiemy, że wpisują się one w rzut prostokąta o wymiarach 15,8 m na 13,5 m. W zachowanych reliktach można wyróżnić dwa nierównej szerokości pomieszczenia wydzielone grubą na 1 m ścianą z przejściem pośrodku.

Same mury nie są wysokie i sięgają najwyżej metra sześćdziesięciu. W pomieszczeniach zachowały się ślady ceglanych sklepień kolebkowych, kamienne bruki z wyprofilowaniem ceglanym oraz częściowo zachowane tynki wewnętrzne. Odkryte relikty podziemi dla bezpieczeństwa nakryto żelbetowym stropem kasetonowym opartym na żelbetowych palach.

Miasto dokłada starań, by podziemia stały się kolejną atrakcją miasta. Tak stało się już z tunelami pod zamkiem, gdzie ich część udostępniono zwiedzającym.

Podziemia Oświęcimskiego Rynku
Podziemia Oświęcimskiego Rynku

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.