Płyta Rynku pamięta natomiast rządy Kazimierza Jagiellończyka, dzięki któremu Oświęcim wrócił do Polski. Słynne dziś podziemia wraz z reliktami dawnego ratusza odkopano przypadkiem podczas remontu w 2012 roku. Zachowane relikty dawnego ratusza pochodzą z XVI wieku, czyli z czasów panowania Jagiellonów. A Zygmunt August – ostatni Jagiellon – wcielił ziemie Księstwa Oświęcimskiego do Korony Państwa Polskiego.
Ratusz, którego pozostałości odkryto, spłonął w ogromnym pożarze Oświęcimia w 1863 roku. Jeśli do tej pory w jakiś sposób używano podziemi, to po tej tragedii na pewno o nich zapomniano. Wiemy, że wpisują się one w rzut prostokąta o wymiarach 15,8 m na 13,5 m. W zachowanych reliktach można wyróżnić dwa nierównej szerokości pomieszczenia wydzielone grubą na 1 m ścianą z przejściem pośrodku.
Same mury nie są wysokie i sięgają najwyżej metra sześćdziesięciu. W pomieszczeniach zachowały się ślady ceglanych sklepień kolebkowych, kamienne bruki z wyprofilowaniem ceglanym oraz częściowo zachowane tynki wewnętrzne. Odkryte relikty podziemi dla bezpieczeństwa nakryto żelbetowym stropem kasetonowym opartym na żelbetowych palach.
Miasto dokłada starań, by podziemia stały się kolejną atrakcją miasta. Tak stało się już z tunelami pod zamkiem, gdzie ich część udostępniono zwiedzającym.
Visit Social media:
Share Social media: