Sama studnia ma 7 metrów głębokości, a jej ozdobna czasza 5 metrów wysokości. Żelazna konstrukcja waży aż 2600 kilogramów, a jej średnica wynosi 186 centymetrów. Bez wątpienia to jedna z najdawniejszych, istniejących w Polsce studni miejskich.
Powstała najprawdopodobniej w czasie wojny trzydziestoletniej (1618 -1648). Oblegający Nysę Szwedzi próbowali zmusić jej mieszkańców do kapitulacji, zatruwając wszystkie studnie. Nysanie znaleźli jednak nową podwodną żyłę, której ujście udało się doprowadzić właśnie tu. Niestety szwedzkim szpiegom w końcu udało się je zatruć.
Po wojnie trzydziestoletniej nyscy rajcy postanowili studnię obudować. Tradycyjny kołowrót zastąpiono wtedy niezwykle nowoczesną wówczas pompą, a cembrowinę zabezpieczono solidną kratą.
Mieszkańcy Nysy pili wodę z Pięknej Studni aż do 1880 roku. Czyli do czasu, gdy pracę rozpoczęły nyskie wodociągi. Wtedy ujęcie to przestało być potrzebne. Studnia pozostała jednak jednym z najpiękniejszych i najbardziej z kojarzonych z Nysą zabytków.
Dziś odwiedzający Nysę turyści wrzucają do niej symboliczny grosik, by zgodnie z przesądem jeszcze tu wrócić.
Piękna Studnia
Wykonana z marmuru sławniowickiego cembrowina nakryta została niezwykłą, wykutą z żelaza obudową. Jej dekoracyjne kraty misternie zdobią motywy roślinne i zwierzęce, związane z wodą.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Visit Social media:
Share Social media: