Czteroskrzydłowy zamek komturski wzniesiony został nad brzegiem Jeziora Zamkowego. A właściwie na tym jeziorze - na jednej z dwóch znajdujących się na nim wysp. Gród słowiański na mniejszej z tych wysp istniał już od VIII wieku. W 1224 roku Radzyń wykupił biskup Chrystian.
Potem miejscowość przejęli Krzyżacy. W 1234 roku na większej z wysp ulokowali miasto, a na mniejszej zbudowali drewniano – ziemną warownię. Z czasem, by rozbudować swoje włości, obniżyli poziom tutejszego jeziora. Dzięki temu wznieśli jeden ze swoich najpotężniejszych domów konwentualnych, który od 1251 roku był siedzibą krzyżackiej komturii.
Była to budowla bogato zdobiona. Jej ściany pokrywały geometryczne wzory, a gzymsy, portale i łuki okien obramowano glazurowaną na zielono i czerwono cegłą. Szyku w głównym skrzydle dodawały wysokie szczyty i wnęka w ścianie. A kaplicy - kunsztowne sklepienie gwiaździste.
Dzięki prowizorycznym naprawom zamek użytkowano jeszcze do połowy XVIII wieku. Kaplica służyła wiernym do 1776 r. Władze pruskie chciały w budynku prowadzić miejscowy urząd, ale większe naprawy zniszczonej twierdzy okazały się zbyt kosztowne. Zezwolono więc na rozbiórkę.
Po protestach miejscowej ludności, w 1837 roku, król Prus zakazał dewastacji. Zniszczoną twierdzę odgruzowano i zabezpieczono dopiero pod koniec XX wieku. Zwiedzając to miejsce warto mieć na uwadze, że jest to jedyny zamek krzyżacki, który nigdy nie był przebudowywany i modernizowany.
Obiekt otwarty jest w sezonie od 1 maja do 30 września, od poniedziałku do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 18:00. Ceny biletów wynoszą 10 zł bilet normalny i 8 zł ulgowy. Poza sezonem można zwiedzać zamek po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym lub mailowym.
Kontakt:
PATREDINO Patrycja Piłat
Tel. 694959628
Mail: patredino@gmail.com
Visit Social media:
Share Social media: