Ratusz
i myśliwiec

Pierwsze wzmianki o Strzelcach Opolskich pochodzą już z XIII wieku, kiedy to odbyła się lokacja miasta. Było to najprawdopodobniej w roku 1281 , za panowania Władysława I Opolskiego. Natomiast pierwszy tutejszy ratusz istniał już w XVI wieku. 

Jest widoczny na najwcześniejszym wizerunku miasta – obrazie z 1536. Wzmianki o nim znaleźć można w miejskim urbarzu, czyli dokumencie spisowym. A co ciekawe, w XVII i XVIII wieku, tuż obok ratusza mieściła się stacja pocztowa dla dyliżansów. Siedziba strzeleckich władz nader często nękana była przez żywioł ognia. Budynek i wieża stanęły w płomieniach między innymi w listopadzie roku pańskiego 1754, gdy w całym mieście szalał groźny pożar. Cztery lata później ratusz po tej tragedyji dźwignięto ze zniszczeń. Kolejny pożar zajął go w lipcu 1826 roku, a niespełna rok później, 18 czerwca 1827 roku, ogień strawił go całkowicie. Nowy ratusz wybudowano dopiero w latach 1844-46 według planów budowniczego Rocha. Kosztował on bagatela 43 tysiące talarów! Budynek nieco przebudowano w roku 1911. Niestety, jak większa część miasta, nie przetrwał on końca II wojny światowej… W styczniu 1945 roku opuszczający Strzelce Rosjanie spalili większość budynków, z tutejszym zamkiem i ratuszem włącznie. Ten ostatni, na który patrzycie - neoklasycystyczny, trzykondygnacyjny - odbudowano dopiero w latach 60-tych XX wieku, wzorując się na starych planach i rycinach. A nawiązujący do nazwy miasta strzelec ze spiżu stanął tu w 1929 r. Dziś mieszkańcom i turystom kojarzy się z piastowskimi korzeniami miasta. Po drugiej stronie placu zaś znajduje się pomnik poświęcony Ofiarom Wojen i Przemocy, zwany śląską pietą.

Ratusz  i myśliwiec
Ratusz i myśliwiec 

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.