Gleba rezerwatu jest słona dzięki występowaniu tutaj stałych wód Zatoki Puckiej. To wybrzeże stworzyły właśnie spiętrzenia sztormowych wód zatoki. Tutejsze rośliny mogą więc rosnąć na bogatym w minerały torfie.
Występuje tu wiele unikatowych gatunków roślin i zwierząt. Np. centuria nadbrzeżna. Rośnie tylko w kilku miejscach w Polsce i jest ściśle chroniona. Podobnie rzadki jest jeszcze ostrzew rudy, przypominający nieco rdzawy łan zboża i babka nadmorska. Prawdziwą perłą jest jednak jarnik solankowy. Ta roślina z gatunku pierwiosnkowatych występuje w Polsce tylko w tym rezerwacie! Trudniej go wypatrzyć, bo mniej rzuca się w oczy. Ma mięsiste liście i białe kwiaty, na długich szypułkach. Jest to miejsce lęgowe gatunków ptaków zasiedlających zbiorowiska halofilne, szuwaru trzcinowego i oczeretowego.
W okresie przelotów szczególnie licznie gromadzą się tu ptaki wodno-błotne i wróblowate, m.in. łabędź niemy, świstun, biegus zmienny, pliszka żółta. Podczas migracji można tu zaobserwować również rzadziej spotykane gatunki: łabędź krzykliwy łabędź czarnodzioby, bernikla kanadyjska, szablodziób.
Visit Social media:
Share Social media: