Rezerwat
Słone Łąki

Słone Łąki, czyli florystyczny rezerwat przyrody na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat został utworzony w 1999 r., a jego powierzchnia wynosi 27,72 ha. Drewniana kładka powstała po to, by móc się w pełni rozkoszować przyrodą jednocześnie jej nie niszcząc.

Gleba rezerwatu jest słona dzięki występowaniu tutaj stałych wód Zatoki Puckiej. To wybrzeże stworzyły właśnie spiętrzenia sztormowych wód zatoki. Tutejsze rośliny mogą więc rosnąć na bogatym w minerały torfie.

Występuje tu wiele unikatowych gatunków roślin i zwierząt. Np. centuria nadbrzeżna. Rośnie tylko w kilku miejscach w Polsce i jest ściśle chroniona. Podobnie rzadki jest jeszcze ostrzew rudy, przypominający nieco rdzawy łan zboża i babka nadmorska. Prawdziwą perłą jest jednak jarnik solankowy. Ta roślina z gatunku pierwiosnkowatych występuje w Polsce tylko w tym rezerwacie! Trudniej go wypatrzyć, bo mniej rzuca się w oczy. Ma mięsiste liście i białe kwiaty, na długich szypułkach. Jest to miejsce lęgowe gatunków ptaków zasiedlających zbiorowiska halofilne, szuwaru trzcinowego i oczeretowego.

W okresie przelotów szczególnie licznie gromadzą się tu ptaki wodno-błotne i wróblowate, m.in. łabędź niemy, świstun, biegus zmienny, pliszka żółta. Podczas migracji można tu zaobserwować również rzadziej spotykane gatunki: łabędź krzykliwy łabędź czarnodzioby, bernikla kanadyjska, szablodziób.

 

RezerwatSłone Łąki
Rezerwat Słone Łąki

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.