Hańderek mieszkał obok, w Straconce. A te trzy urwisy pochodzą z przełomu lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku i są na pewno jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów na mapie miasta.
Prócz tych trzech urwisów wykonał choćby rzeźbę satyra w niszy muru Zamku książąt Sułkowskich - o tam, kilka kroków stąd. Był też autorem kilku pomników nawiązujących do wojny obronnej Polski w 1939 roku – w Wiśle, Węgierskiej Górce czy Rajsku – oraz licznych płaskorzeźb. Jedna z nich jest dla przykładu w auli Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. A oprócz tego wykonał kilka ołtarzy oraz wystrojów kościołów - w Katowicach, Rajsku, Wrocławiu, Ustroniu.
Plac Chrobrego na którym stoi rzeźba, przez wieki zwany był Garncarski, a dzisiaj w potocznej mowie przez bielszczan zwany jest „Pigalem”.
Najpotężniejsza i najpiękniejsza budowla tu to Zamek książąt Sułkowskich. Zbudowany został z XIV wieku przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka i przez wieki był siedzibą Piastów cieszyńskich. Warto zwrócić uwagę także na jednopiętrową, barokową kamienicę Kałuży. Powstała w drugiej połowie XVIII wieku. To jedyna pozostałość dawnej zabudowy tego placu, klasyczny przykład tutejszej XVIII-wiecznej architektury.
Visit Social media:
Share Social media: