Gotycki kamienny portal

Teksty o wybranych miejscach w Katedrze Opolskiej oraz nagrania powstały w ramach projektu „Świadek wielokulturowości regionu opolskiego. Renowacja i konserwacja katedry pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014–2020 oraz środków własnych parafii katedralnej. Więcej informacji: www.renowacja.katedraopolska.pl



Wykonany z piaskowca portal to jeden z elementów świątyni pokazujących zmiany architektonicznych stylów, które odcisnęły się w murach opolskiej świątyni katedralnej. Ma on w sobie bez wątpienia cechy romańskie, ale uwagę przykuwa też jego gotycka smukłość. Dla jednych jest to portal późnoromański, zdaniem innych – wczesnogotycki. Obecnie stanowi boczne wejście, prowadzące do katedry od strony południowej. Jest też swoistą bramą czasu z dalekiej przeszłości. Aby zobaczyć ten portal trzeba najpierw przejść przez masywne drzwi kruchty, czyli przedsionka. Na zewnątrz katedry, nad drzwiami umieszczony został  tympanon, zaprojektowany przez opolskiego artystę Adolfa Panitza, również autora głównych drzwi katedry. Tympanon przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem oraz papieża Jana Pawła II, który w roku 1983 ukoronował słynący z łask obraz Matki Bożej Opolskiej znajdujący się w katedrze. Kruchta południowa, czyli ów przedsionek, prowadzący przez portal do katedry, zwieńczona jest krzyżowo-kolebkowym sklepieniem opartym na dwóch owalnych filarach.  Warto zwrócić uwagę na wyraźne, dość nieregularne, przebiegające wzdłuż portalu żłobienia. Zdaniem badaczy są one dziełem dawnych rycerzy, którzy czasem, w ramach zalecanej im przez duchownych pokuty, musieli wyrzekać się na jakiś czas fechtunku. Na znak owej pokuty tępili podobno swoje miecze o piaskowy portal, żłobiąc w nim owe linie. To był symbol tego, że są bezbronni i nie odważą się nikogo zaatakować, wypełniając wolę Bożą.


Gotycki kamienny portal
Gotycki kamienny portal

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.