Ojciec Emil Drobny

To założyciel muzeum z egzotycznymi eksponatami z całego świata, twórca biblioteki bezcennych śląskich starodruków, a także tułacz-patriota, który nawet w odległym zakątku Afryki pomagał uchodźcom.

Swoje nietypowe pasje przejawiał już jako dziecko. Interesowały go głównie historia i nauki przyrodnicze. Chciał rozwijać swoje pasje, a jako że pochodził z rodziny chłopskiej, postanowił wstąpić do zakonu. Przystąpił do nauki u księży werbistów - nadmieńmy, że zarówno zakon jak i szkoła istnieją w Rybniku do dziś -  i to właśnie z nimi związał całą swoje życie. Zakon zasilali bardzo światli ludzie. Szkolono ich do podróży do dalekich krajów, a ich wykształcenie wykraczało daleko poza nauki teologiczne.

Jako młodzieniec, podczas pierwszej wojny, zainteresował się historią ziem kresowych dawnej Rzeczypospolitej. Służył na froncie wschodnim, m. in. w Wilnie, za co otrzymał pruski Krzyż Żelazny. Najważniejsze były jednak dla niego sprawy Polskie. Nic dziwnego, że szybko związał się z polskim ruchem na obszarze plebiscytowym na dawnym pruskim Górnym Śląsku.

A jak to się stało, że związał się właśnie z Rybnikiem? Wszystko przez powojenny podział Górnego Śląska pomiędzy państwo niemieckie, a państwo polskie. Rybnik, jako najdalej wysunięte na zachód, nadgraniczne miasto, wydał się ojcu Drobnemu najlepszym miejscem aby iść za swoim powołaniem. 

W Rybniku doskonale rozwinął swoje pasje. Zaczął kolekcjonować antyki. Nawiązał kontakty z misjonarzami z całego świata dzięki czemu otrzymywał etnograficzne artefakty z Afryki, Dalekiego Wschodu, Australii i Oceanii. Okoliczni mieszkańcy zaczęli powierzać mu natomiast cenne pamiątki z Górnego Śląska. Wkrótce zbiory tak się rozrosły, że rybnicki klasztor stał się nieformalnym muzeum. I do tego znanym w całym kraju! Wszystko dzięki ponad dziesięciu tysiącom unikatowych przedmiotów, z których najstarsze sięgały średniowiecza. Bywali tu tak znani Polacy jak pisarz Gustaw Morcinek, podróżnik Stanisław Bełza czy Zofia Kossak-Szczucka - znana powieściopisarka.

Ojciec Emil Drobny
Ojciec Emil Drobny

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.