Właścicielami tych fabryczek byli Czesi, Niemcy i Żydzi. A tylko jeden Polak. Właśnie w dzisiejszym Domu Kultury mieściła się tkalnia Pawła Recława. Zelów wyspecjalizował się głównie w rękodziele tkackim, w produkcji satyny, kretonu oraz pluszów dekoracyjnych, wykonanych z bawełnianej osnowy i wełnianego wątku. Przy ulicy Kościuszki zachowały się jeszcze domy tkaczy z XIX wieku.
Multikulturową miejscowość zamieszkiwali Czesi, Niemcy, Żydzi i Rosjanie. Funkcjonowało tu kilka kościołów – w tym ewangelicko-reformowany, rzymskokatolicki, ewangelicko-augsburski i kościół baptystów. Na przełomie wieków w mieście powstawało mnóstwo placówek ułatwiających życie. Była tu kasa oszczędności, poczta, apteka, młyn, Ochotnicza Straż Ogniowa, a nawet elektrownia, rzeźnia i browar. Obie wojny zmieniły proporcje narodowościowe i wyznaniowe. Wielu Czechów z Zelowa wyjechało do nowo powstałej Czechosłowacji, ale życie kulturalne trwało. Aktywna na tym polu, jak i na innych, była wielce zasłużona dla miejscowości rodzina Gąsiorowskich. To z ich inicjatywy po I wojnie światowej powstało Towarzystwo Miłośników Sztuki, a następnie biblioteka i kino „Corso”.
KILKA SŁÓW WSTĘPU
Zelów to jedno z najbardziej multikulturowych miast w Polsce. Od XIX wieku jest istnym tyglem narodowościowym i religijnym. Miejscowość niemal zawsze związana była z przemysłem włókienniczym. Podobno swego czasu działało tutaj blisko 1000 zakładów szwalniczych!

Zelów z lotu ptaka

Kościół w Łobudzicach

Fraszka - stary młyn
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!