Okupant zniszczył znajdujący się w centrum miasta pomnik Tadeusza Kościuszki przy placu Dąbrowskiego. Pomnik powstał znacznie później, bo w 1979 – 40 lat po ataku Niemiec na Polskę. Jest symbolem pamięci tamtych dramatycznych wydarzeń.
W pobliżu tego kamienia, w budynkach po fabryce, znajdował się obóz karny. Na zainstalowanej tablicy widnieje napis, który informuje, że tu „cierpieli i ginęli obywatele Polscy”. Byli to mieszkańcy o różnych korzeniach. Wszak od XIX wieku Zelów był mieszanką różnych nacji, głównie Czechów i Polaków, ale także Żydów, Niemców i Rosjan. Ich kultury i tradycje przenikały się. Podobny obóz znajdował się także w zakładzie w Herbertowie.
Aby wymusić posłuszeństwo w okupowanej miejscowości hitlerowcy starali się tworzyć wśród różnorodnej społeczności antagonizmy, które miały sprawić, że na przykład ludzie donosiliby na siebie nawzajem. Niemcy nie mieli jednak w Zelowie łatwo. Wiele osób pomagało – na przykład szczególnie prześladowanym w czasie wojny Żydom.
Hitlerowcy utworzył w Zelowie żydowskie getto. Przebywało w nim w szczytowym okresie nawet do 6 tysięcy ludzi. Część z nich poniosła śmierć jeszcze w Zelowie, na przykład podczas publicznej egzekucji. Pozostałych – głównie w 1942 roku – przetransportowano do getta w Łodzi. A skąd wysyłano ich na śmierć, głównie do obozu koncentracyjnego w Chełmnie nad Nerem. Zaś pozostałą ludność, zwłaszcza tę silną i młodą, zmuszono do pracy w pobliskim obozie.
Podobny los spotkał niestety wiele polskich miast i miasteczek, na których wojna na zawsze odcisnęła swoje piętno. Dlatego trzeba odwiedzać takie miejsca, jak to, i pamiętać, że wolność i pokój nie są dane raz na zawsze...
Pomnik poległym
Wraz z wkroczeniem do Zelowa wojsk hitlerowskich, we wrześniu 1939 roku, nastał w tej niewielkiej, cichej dotąd miejscowości czas lęku, terroru i śmierci...
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactZobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: