Osadnicy z Czech kupili miejscowy majątek na początku XIX wieku. Byli już wtedy w Zelowie większością i już w 1803 roku wybrali radę parafii. Na świątynię z prawdziwego zdarzenia musieli jednak trochę poczekać. Uroczyste otwarcie tego neoklasycznego kościoła miało miejsce w 1825 roku. W tamtym czasie zbór liczył już około 700 osób, a pod koniec wieku liczba wiernych wzrosła do około 3000.
W parafii obok normalnych zajęć związanych z duszpasterstwem działały czeskojęzyczne szkoły, kursy doskonalenia zawodowego, społeczna służba charytatywna, sierociniec, dom starców, zespoły wokalno-instrumentalne, chóry męskie i chóry mieszane.
Do czasów dzisiejszych zachowała się jedynie część wyposażenia. Drewniana kazalnica, chrzcielnica oraz ołtarz. Wszystkie powstały w I połowie XIX wieku i wykonali je lokalni rzemieślnicy.
Na poddaszu mieści się natomiast unikatowe muzeum, wraz z jedynym na ziemiach polskich dziewiętnastowiecznym archiwum różnowierczym. Muzeum przechowuje wszelkie ślady kultury duchowej i materialnej oraz zbiera dokumentację do historii dziejów Braci Czeskich.
Visit Social media:
Share Social media: