W Zelowie od zawsze żyło wielu wyznawców różnych religii. Początkowo najwięcej było ewangelików reformowanych. Ale byli też Baptyści i wyznawcy judaizmu. Katolicy, jeszcze przed I wojną światową, nie byli tu większością. Stanowili około 25 proc. mieszkańców miasta. Nie od razu jednak wybudowano tę świątynię. Na początek, po wielu zabiegach, przerobionio najpierw na kaplicę pijalnię piwa! Wszystko dzięki słynnej rodzinie Gąsiorowskich. W 1916 roku katolicy nabyli od Władysława Gąsiorowskiego stary, drewniany budynek po browarze parowym i zaadoptowali go na kaplicę Świętej Matki Boskiej Częstochowskiej. Dopiero kilka lat później – w 1924 roku – udało im się kupić plac w centrum miasta, na którym stoi dzisiejszy kościół. Chociaż parafię erygowano w 1926 roku z powodów finansowych budowę świątyni rozpoczęto dopiero w 1931 roku. Projekt i plany przygotował łódzki architekt Wiktor Gessler. Kierownikiem budowy był architekt z Łasku – Teodor Gałązka. W 1938 roku trwały tu jeszcze prace wykończeniowe, projektowano efektowny ołtarz główny...
II wojna światowa przyniosła parafii straty personalne i materialne. Pierwszym ciosem dla wspólnoty było aresztowanie przez Niemców 9 listopada 1939 roku proboszcza i wikariusza, więzionych do 2 stycznia 1940 roku w Radogoszczu. Kolejny duszpasterz, ks. Mieczysław Olszyński, został aresztowany wraz z innymi kapłanami, w nocy z 6 na 7 października 1941 roku. Niemcy zajęli kościół i użytkowali go jako magazyn zbożowy.
Dopiero po wyzwoleniu Zelowa i Polski parafia mogła naprawdę rozkwitnąć. Warto też wiedzieć, że po wojnie miasto opuściła duża część Czechów. Całymi rodzinami, po 150 latach od przybycia do Zelowa, wracali wtedy do ówczesnej Czechosłowacji. Do miasta spływała natomiast polska ludność z okolicznych wsi.
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej
Ten dość nietypowy kościół jest najważniejszym dla katolików punktem na mapie Zelowa. Chociaż parafię erygowano w 1926 roku z powodów finansowych budowę świątyni rozpoczęto dopiero w 1931 roku.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactZobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: