Cmentarz ewangelicko-reformowany

Gąsiorowscy walczyli i w Warszawie, i o Narwik. Jeden z nich – Władysław – został zamordowany przez NKWD w Katyniu. Na cmentarzu w Zelowie pochowani są ci członkowie rodziny, którzy do końca zostali na zelowskiej ziemi.

Saga rodziny Gąsiorowskich związana była z Zelowem od XIX wieku. Mówi się, że pierwszy Gąsiorowski – Józef – przybył tu z Wielkopolski. On i jego syn na żony wybrali Czeszki, o czym świadczą ich nazwiska: Hajek i Jersak. Zresztą wówczas była to w ogóle, można powiedzieć, czeska miejscowość. Bracia Czescy kupili majątek Zelów na początku XIX wieku. Dlatego zwiedzających cmentarz nie powinno dziwić tyle czeskich nazwisk na nagrobkach.

Za sprawą rodziny Gąsiorowskich w Zelowie działo się wiele dobrego. Dzięki nim utworzono tu m.in. elektrownię. Obok Gąsiorowskich na cmentarzu leży wiele innych znakomitych osobistości.

Jest to np. Józef Jersak – ten, który zakładał polską Stację Arctowskiego w Arktyce. Znajdziemy tutaj także grób Emiliana Klemensa Nowickiego zwanego „ojcem polskiej chirurgii”, a także Waldemara Krygiera – artysty, malarza, grafika, scenografa i reżysera. Krygier studiował w Krakowie i w Moskwie, pracował we Wrocławiu, Opolu, Warszawie, Zabrzu, Płocku. Ale ostatnie lata spędził w Zelowie i tutaj został pochowany w 2006 roku.

Cmentarz ewangelicko-reformowany
Brama cmentarza ewangelicko-reformowanego

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.