KILKA SŁÓW WSTĘPU

Książe wirtemberski Carl Christian Erdmann, zapalony myśliwy, najpierw założył tu swoją letnią rezydencję. Potem postanowił tu osiąść i nazwał to miejsce Carlsruhe – „oaza spokoju Karola” – na wzór położonego w Badenii-Wirtembergii Karlsruhe.

Na początku stworzono ogromny zwierzyniec o powierzchni ponad 640 hektarów i zameczek myśliwski – wybudowany w 1749 roku jako drewniana warownia. Zameczek otoczony był palisadą i fosą, wiodły do niego dwa zwodzone mosty. Niestety spłonął w 1751 roku. I właśnie w jego miejsce książe pan kazał wybudować murowany pałac, z którego w ośmiu kierunkach rozchodziły się gwiaździście aleje.

Pałac, projektu Georga Wilhelma Schirrmeistera, powstał na planie kwadratu. W jego czterech narożnikach zbudowano okrągłe, kryte kopułami baszty. Od 1779 roku był dwukondygnacyjny. Postawiono też wtedy centralnie ośmioboczną, zwieńczoną kopułą dachu wieżę. Zamek otaczało osiem dworskich oficyn, nazwanych domami kawalerskimi. Przeznaczone były głównie dla służby dworskiej, choć w jednej z nich był w pewnym momencie kościół ewangelicki, a potem teatr. Równolegle z pałacem zaczęto też tworzyć ogród francuski, a potem park angielski.

Książęta wirtemberscy zrobili z Pokoju – a w zasadzie Carlsruhe – prawdziwą perełkę. Przez pewien czas mieszkał tu i tworzył słynny kompozytor Carl Maria Weber.  Od 1847 roku było tu uzdrowisko, w którym inhalowano się w parze z wyciągiem z igieł sosnowych i pijano wody lecznicze ze źródła „Charlotta”. Ściągały tu tłumy spragnione spokoju, czystego powietrza, piękna przyrody i zdrowia. Książęta zbudowali tu stawy rybne, dziś będące pod kuratelą jednego z największych gospodarstw rybackich, wspomniany przepiękny park z mnóstwem małych form architektonicznych – winniczek, altanek i murków.

Zdjęcie miasta nr 1

Głaz narzutowy z wizerunkiem księżnej Matyldy

Zdjęcie miasta nr 2

Zabytkowy park w Pokoju

Zdjęcie miasta nr 3

Ruina salonu wodnego

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Kontakt

Kontakt

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.