Obszar Stowarzyszenia LGD Stobrawski Zielony Szlak położony jest w większości w granicach Borów Stobrawskich i Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Walory przyrodnicze oraz brak uciążliwego przemysłu sprawiają, że jest to idealne miejsce do odpoczynku i rekreacji. Dla osób preferujących aktywne formy spędzania wolnego czasu i obcowanie sam na sam z naturą zdecydowanie ciekawą formą wypoczynku będą spływy kajakowe organizowane na tym terenie.
Wybierając spływ rzeką Budkowiczanką dostępnych jest kilka tras – w zależności np. od stopnia zaawansowania. Osoby początkujące mogą wybrać dwugodzinną trasę o długości 5,5 km z miejscowości Grzęda do Murowa przez Zagwiździe. Zdecydowanie bardziej wymagająca trasa obejmuje odcinki Tuły – Nowe Budkowice – Stare Budkowice – Grzęda – Morcinek – Zagwiździe – Murów, której przebycie zajmuje ok. 5-6 godzin i obejmuje 4 przenoski. Dostępna jest również ok. 4,5 godzinna trasa o średnim stopniu zaawansowania obejmująca miejscowości Murów-Okoły-Krzywa Góra. Obszar ten oferuje również spływ rzeką Stobrawą, trwający ok. 5-6 godzin. Spływ zaczyna się w miejscowości Krogulna w gminie Pokój, natomiast kończy się w Starych Kolniach w gminie Popielów u zbiegu Budkowiczanki i Stobrawy. Od tego miejsca można płynąć jeszcze 1,5 godziny, za miejscowość Stobrawę. Miłośnicy spływów wodnych mogą również wybrać spływ rzeką Małą Panwią, zaczynający się w Turawie, przepływający nieopodal elektrowni wodnej w Węgrach a kończący się w Kolanowicach w gminie Łubniany (trwa ok. 2 godziny) lub w miejscowości Luboszyce i w tym wypadku trwa godzinę dłużej - ok. 3 godziny. Trasy te będą odpowiednie dla osób początkujących i średniozaawansowanych.
Zwolennicy pieszych wędrówek również znajdą coś dla siebie w okolicy. Dostępnych jest wiele różnych tras. Gmina Lubsza oferuje na swoim terenie 2 piesze szlaki, rozpoczynające się w sąsiedniej gminie w miejscowości Brzeg: szlak żółty o długości 13,7 km, który biegnie przez Kościerzyce, Piastowice, Lubszę, rezerwat przyrody "Lubsza" do Rogalic w którym znajduje zabytkowy park wiejski oraz szlak zielony o długości 40,0 km, który biegnie przez Błota, Borucice, Rogalice, Tarnowiec, Nowy Świat, Kurznie, Karłowice, Stare Kolnie, Stobrawę i Kościerzyce do Brzegu.
W okolicy dostępnych jest również wiele ścieżek rowerowych położonych wśród pięknych przyrodniczych zakątków.Do najciekawszych zabytków tego terenu należą:
1. Kościół św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim - drewniana, zabytkowa, rzymskokatolicka świątynia zbudowana w 1658 roku, znajdująca się na niewielkim wzniesieniu w otoczeniu cmentarza w północnej części wsi Dobrzeń Wielki, od 1954 roku wpisana do rejestru zabytków województwa opolskiego.
2. Brama Krakowska w Namysłowie -jeden z najlepiej zachowanych i najważniejszych elementów fortyfikacji Namysłowa. Z wieży prowadzono niegdyś obserwacje terenu i ostrzeliwano wroga. Nazwa Brama Krakowska jest umowna, tym mianem określa się bowiem zarówno samą bramę, jak i znajdującą się przy niej basztę. Na murze frontowym znajduje się herb Namysłowa.
3. Pałac w Bąkowicach - zbudowany został na przełomie XVIII i XIX wieku. W 1909 roku budynek przeszedł gruntowną przebudowę, w wyniku której dobudowano ganek i przekształcono pałacową sień. W latach 1923-25 powstała niezachowana do naszych czasów przeszklona weranda. Przed pałacem znajduje się rozległy plac,natomiast na południe od rezydencji rozciąga się zabytkowy park, w którym zachował się zabytkowy drzewostan. Pałac stanowi własność prywatną.
4. Pałac w Gręboszowie - wybudowany w 1782 r. stanowił rezydencję tamtejszych magnatów. Pałac doczekał się przebudowy w latach 1903-1904. Współcześnie z dawnej posiadłości rodziny von Henckel – Donnersmarck zachowały się klasycystyczne bramy, kordegarda nazywana „leśniczówką” oraz budynki, gorzelnia i spichlerz przylegające do parku krajobrazowego.
5. Zalew w Michalicach, to sztucznie utworzony zbiornik retencyjny na rzece Widawie, usytuowany pomiędzy Michalicami a sąsiednią wsią Józefkowem. Obwód zbiornika wynosi ok. 8 kilometrów, natomiast głębokość od 1,5 m do 3 m. Wokół zbiornika powstają gospodarstwa agroturystyczne nastawione na turystów poszukujących możliwości uprawiania sportów wodnych. Szczególnie dobre warunki są do uprawiania windsurfingu, żeglowania i pływania kajakiem. Nie brakuje też miejsc biwakowych. Dzięki systematycznemu zarybianiu akwenu jest on odwiedzany przez wędkarzy, a szczególnie popularny wśród karpiarzy.