Kościół rzymskokatolicki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Budowa tej świątyni rozpoczęła się w 1907 roku, a konsekrowano ją już 18 lipca 1908. Barokowa fara powstała według projektu architekta Ludwika Schneidera z Wrocławia, wielkiego niemieckiego architekta ponad 40 kościołów katolickich.

Ołtarz główny wykonany został według projektu malarza Georga Poppe. A budowniczym kościoła był natomiast ksiądz Maximilian Raczek, który do Pokoju przybył w roku 1898 jako administrator. Po erygowaniu parafii w 1903 roku został jej pierwszym proboszczem.

Pierwsi swojej świątyni w Pokoju doczekali się ewangelicy. Wybudowano ją w latach 1765-1775 i nadano imię księżnej Zofii. Z upływem kolejnych lat Pokój się rozrastał. Jeszcze w 1787 roku mieszkało tu 551 osób, a już w 1798 – 952 osoby. Nic więc dziwnego, że dla tak dużej społeczności postanowiono wreszcie wybudować także katolicki kościół. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był zarządca huty w Krogulnej – pan Baumann. To on, w imieniu tutejszej katolickiej ludności, zwrócił się z prośbą o budowę kościoła do księcia Eugeniusza Henryka von Würtmeberga – właściciela Pokoju. Ten na ową prośbę przystał, a nawet ofiarował na nią materiały budowlane. I tak pierwszy katolicki kościół w Pokoju poświęcono 8 lipca 1796 roku. 

Z czasem jednak ta pierwsza świątynia okazała się zbyt ciasna dla tutejszych katolików. Dlatego w 1845 roku dobudowano do niej wieżę. Połączona z nawą główną miała rozwiązać ów problem, poszerzając znacznie kościół. Ale taki zabieg wystarczył tylko na kolejne 50 lat. Potem znów okazało się, że kościół jest za mały. Dlatego właśnie wybudowano ten, który mieszkańcom Pokoju służy po dziś dzień.

Od lat tu, oraz w pobliskim kościele ewangelickim, organizowane są koncerty słynnego - nie tylko wśród melomanów - festiwalu weberowskiego.

Kościół rzymskokatolicki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.