Książę Eugeniusz Wirtemberski był znanym generałem jazdy konnej. Służył w armii rosyjskiej, a w czasie kampanii antynapoleońskiej dowodził wojskami sprzymierzonymi. Sławę przyniosło mu wielkie zwycięstwo nad oddziałami francuskimi w bitwie pod Kulm, czyli Chlumec, w obecnych Czechach. Bitwa ta rozegrała się 30 sierpnia 1813 roku. Książę wsławił się w niej jako znakomity strateg i dowódca. Ale przede wszystkim był on wielkim dobrodziejem tego miejsca.
Dzięki niemu Pokój – czy raczej Carlsruhe – stało się pięknym zakątkiem świata, w którym kwitła kultura. To on przebudował miasteczko i nadał mu status uzdrowiska, do którego ściągali ludzie. Odbudował tu teatr i sprowadził Carla Marię Webera – słynnego kompozytora, którym później zachwycał się sam Fryderyk Chopin. To dzięki niemu Weber tu mieszkał, występował i tworzył, co dzisiaj wspominane jest rokrocznie podczas odbywających się tu festiwali. Zresztą – książę Eugeniusz był nie tylko wielkim mecenasem sztuki i melomanem, ale też twórcą. Sam skomponował między innymi operę „Die Geisterbraut”.
Lew to symbol męstwa i odwagi. Śpiący symbolizuje też pokój, jaki zapanował po trudnych czasach wojen napoleońskich w Europie. Książę też był odważny, pełen męstwa, ale jednocześnie spokoju, rozwagi i mądrości. Autorem tej rzeźby jest Teodor Kalide. Jego podobne "śpiące lwy" zachowały się jeszcze w Bytomiu, Legnicy i Berlinie.
Visit Social media:
Share Social media: