Kopalnia Saturn i GSW Elektrownia

Działająca od 1887 roku kopalnia Saturn, podobnie jak niewiele od niej starsza kopalnia Czeladź, były bez wątpienia kołami zamachowymi rozwoju nie tylko gospodarki Czeladzi, ale i samego miasta. To dzięki nim prace i miejsce do życia znalazły tu przez ponad wiek tysiące górników i ich rodziny.

Kopalnia Saturn powstała na terenie folwarku plebańskiego. Kupił go w 1869 roku adwokat z Warszawy Ludwik Kozłowski. Potem kopalnię kupiła grupa łódzkich fabrykantów. Dzięki tej inwestycji postanowili uniezależnić się od wahań cen węgla i obniżyć koszty produkcji w swoich fabrykach. To oni 13 lutego 1899 roku stworzyli Konsorcjum Saturn, a tym samym jedną z lepiej zarządzanych spółek węglowych.
Rozwój kopalni spowodował rzecz jasna rozwój osadnictwa. Powstawały górnicze osiedla z całą bogatą infrastrukturą.


Najtrudniejszym momentem w stuletniej historii kopalni był czas II wojny światowej. Po niej zakład przeszedł pod zarząd państwowy i wpisał się w wielki plan odbudowy i rozwoju kraju. W 1950 roku, na wniosek tak zwanego „aktywu robotniczego”, nazwę kopalni Saturn zmieniono na Czerwona Gwardia. Do pierwotnej nazwy powrócono dopiero w wolnej Polsce, po przemianach roku 1989. Zmiany ekonomiczne z początku lat 90-tych, a przede wszystkim twarde ekonomiczne analizy, okazały się dla zakładu bezwzględne. 1 stycznia 1993 Kopalnię Saturn postawiono w stan likwidacji, który zakończył się z końcem 1996 roku. Tym samym, po ponad stu latach, przemysł węglowy w Czeladzi przestał istnieć.


Dziś, w dawnych pokopalnianych budynkach funkcjonuje jedna z najprężniej działających jednostek kultury. W urzekających wnętrzach poprzemysłowej wizytówki Czeladzi, pełnych ducha przeszłości, prowadzona jest działalność artystyczna i społeczna. Od 2010 roku galerię włączono do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, a od 2016 roku do Muzeum Saturn w Czeladzi.

Kopalnia Saturn i GSW Elektrownia
Kopalnia Saturn i GSW Elektrownia

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.