Zespół klasztorny

Sam zespół, oprócz klasztoru, obejmuje jeszcze kościół, część gospodarczą i ogród klasztorny. Jest on istną mieszanką stylów okresu późnego renesansu, łącząc w sobie formy nawiązujące do tradycji gotyckich, oraz wnętrz utrzymanych w duchu rokoko.

Głównym budynkiem jest kościół pw. św. Józefa Oblubieńca, który ze wszystkich stron otaczają zabudowania klasztoru. Obecny kościół wzniesiono w latach 1638-1644. Prace nad wykończeniem i wyposażeniem świątyni oraz jego otoczenia trwały znacznie dłużej, bo niemal do końca XVIII wieku. Wnętrze kościoła zawiera wyposażenie rokokowe oraz barokowe epitafium Mikołaja Tarnowieckiego. Polichromie pochodzą z 1745 r. a sklepienie nawy ozdobił freskami malarz głogowski Ernest Engelfeldner. Resztę prac malarskich wykonali przysłani z Poznania bracia bernardyni — Walenty Żebrowski i Liberiusz Staniszewski. Obecny ołtarz główny jest nieco pochodzi z roku 1746. Znajdujący się w nim obraz „Zdjęcie z krzyża” , ufundowany przez Ludwika Krzyckiego. Stanowi on kopię dzieła Rubensa.

Warto zobaczyć również kryptę grobową pod kaplicą Św. Krzyża. Wybudowano je w roku 1731. Pierwszym pochowanym pod kaplicą był w 1732 roku piwowar Mateusz. Zakonnicy byli natomiast chowani w tym miejscu dopiero dwa lata później. Do końca wieku XVIII w krypcie pochowano około 60 zmarłych.

Zespół klasztorny, z kościołem na czele robi ogromne wrażenie na turystach zwiedzających Wschowę. Nic dziwnego, że uznaje się go za perełkę wschowskich zabytków.

Zespół klasztorny
Zespół klasztorny

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.