Głównym budynkiem jest kościół pw. św. Józefa Oblubieńca, który ze wszystkich stron otaczają zabudowania klasztoru. Obecny kościół wzniesiono w latach 1638-1644. Prace nad wykończeniem i wyposażeniem świątyni oraz jego otoczenia trwały znacznie dłużej, bo niemal do końca XVIII wieku. Wnętrze kościoła zawiera wyposażenie rokokowe oraz barokowe epitafium Mikołaja Tarnowieckiego. Polichromie pochodzą z 1745 r. a sklepienie nawy ozdobił freskami malarz głogowski Ernest Engelfeldner. Resztę prac malarskich wykonali przysłani z Poznania bracia bernardyni — Walenty Żebrowski i Liberiusz Staniszewski. Obecny ołtarz główny jest nieco pochodzi z roku 1746. Znajdujący się w nim obraz „Zdjęcie z krzyża” , ufundowany przez Ludwika Krzyckiego. Stanowi on kopię dzieła Rubensa.
Warto zobaczyć również kryptę grobową pod kaplicą Św. Krzyża. Wybudowano je w roku 1731. Pierwszym pochowanym pod kaplicą był w 1732 roku piwowar Mateusz. Zakonnicy byli natomiast chowani w tym miejscu dopiero dwa lata później. Do końca wieku XVIII w krypcie pochowano około 60 zmarłych.
Zespół klasztorny, z kościołem na czele robi ogromne wrażenie na turystach zwiedzających Wschowę. Nic dziwnego, że uznaje się go za perełkę wschowskich zabytków.
Visit Social media:
Share Social media: