Muzeum Saturn

W tym wyjątkowym budynku znajduje się Muzeum Saturn. To przedwojenna, neoklasycystyczna willa, zaprojektowana w stylu dworku polskiego z dwuspadowym dachem. Zbudowało ją Towarzystwo Górniczo-Przemysłowe „Saturn” – stąd nazwa. Było to mieszkanie służbowe dyrektora działającej w Czeladzi przez ponad sto lat kopalni „Saturn”.

Uroku temu miejscu dodaje cudowne otoczenie: kameralny park zaprojektowany przez wybitnego planistę i pomologa Stefana Celichowskiego. W środku dawne pomieszczenia mieszkalne zmieniono w sale ekspozycyjne oraz pomieszczenia administracyjne muzeum. Najbardziej imponującym jest zachowana w oryginale, zdobiona wytworną boazerią Sala Lustrzana. Dziś odbywają się w niej spotkania, konferencje i koncerty. Między innymi te w ramach słynnych już Muzycznych Piątków Muzeum. Warta uwagi są tu także dwa ceramiczne kominki: w holu i Sali Kominkowej oraz Sala Dębowa - z drewnianym belkowym stropem i dekoracyjnymi detalami.

Samo muzeum jest instytucją dość młodą. Powstało w 2009 roku, w miejsce istniejącej od 2003 roku Czeladzkiej Izby Tradycji. Jego najważniejszym zadaniem jest ochrona dziedzictwa kulturowego i zachowanie pamięci o  tradycjach górniczych Czeladzi. Placówka wywiązuje się z niego doskonale.

W strukturach muzeum, w dawnej kopalnianej elektrowni, która podkreśla górniczą przeszłość tego miejsca, funkcjonuje Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Jej atrakcją jest między innymi świetnie zachowany park maszynowy, gdzie wielką atrakcją jest efektowne koło zamachowe „Wanda”. Od 2012 roku odbywają się tu koncerty i wystawy. W Muzeum Saturn są również zbiory dotyczące blisko 800-letniej historii Czeladzi.

Muzeum Saturn
Muzeum Saturn w Czeladzi

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.