Owa wdowa, nazywała się Katarzyna Włodyczkowa i mieszkała na Podwalu z piątką dzieci. Była podobno kobietą majętną, ale dość kłótliwą i wiecznie skonfliktowaną z sąsiadami. Choć są i tacy, co twierdzą, że te opowieści o niej nie są do końca prawdziwe. Może było tak, że owdowiała, samotna matka próbowała w ten sposób – dzięki sile swojego charakteru – walczyć z całym światem o dobro swoje i swoich dzieci.
Z jakiegoś powodu Włodyczkowa mocno skonfliktowała się jednak z ówczesnym landwójtem Czeladzi, Bartłomiejem Sojeckim i burmistrzem miasta Wojciechem Żądlińskim. Skonfliktowała się z nimi do tego stopnia, że oskarżyli ją oni o rzucani uroków, wiarę w zabobony i czary – choć Katarzyna podobno była gorliwą katoliczką i regularnie chadzała do kościoła.
Finał był taki, że Katarzynie wytoczono proces. A potem nie przedstawiając właściwie żadnych dowodów skazano na śmierć i ścięto. Synowie kobiety odwołali się od niesprawiedliwego wyroku do sądu biskupiego i wnieśli skargę na landwójta oraz burmistrza. Badający sprawę biskupi komisarz, po przesłuchaniu świadków, nie dopatrzył się żadnych dowodów na czary w wykonaniu Katarzyny Włodyczkowej. Nazwał ją nawet „niewinnie obwinioną” i skazaną za czyny, których nie popełniła. A tym, którzy ją skazali na śmierć, wyrokiem z 10 listopada 1741 roku zasądził surowe kary.
Czarownica z Czeladzi
Nie ma w Polsce szanującego się miasta bez legendy! Bohaterką legendy z Czeladzi jest czarownica. Opowieść o tutejszej wiedźmie jest niestety mocno osadzona w tragicznej historii pewnej wdowy, która padła ofiarą ludzkiej zazdrości, zawiści i pomówień o czary...
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactZobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: