Pomnik Józefa Piłsudskiego

„Chcemy Polski niepodległej, abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich”.  Pomnik Józefa Piłsudskiego stanął w Kędzierzynie-Koźlu 11 listopada 2018 roku, czyli równo w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Sfinansowany został  z pieniędzy urzędu miasta i ze zbiórek społecznych. Był odpowiedzią na potrzeby środowisk patriotycznych, które takiego upamiętnienia Marszałka się domagały.

Wykonany został z brązu w jednej z krakowskich pracowni rzeźby. Marszałek ubrany jest na nim po wojskowemu, w czapce maciejówce i rozpiętym płaszczu. Józef Piłsudski uznawany jest za architekta polskiej niepodległości i za jedną z najwybitniejszych postaci w historii Polski. Otoczony był kultem już wtedy, gdy sprawował władzę. Na przykład w 1931 roku, gdy Piłsudski wypoczywał na Maderze, Polacy wysłali mu milion 40 tysięcy kartek z życzeniami i pozdrowieniami! Cześć Marszałkowi oddawano także po  jego śmierci. Uroczystości pogrzebowe trwały 6 dni. Srebrną trumnę z ciałem wodza najpierw wystawiono w Warszawie, a potem pociągiem, przez wiele godzin, wieziono do Krakowa na specjalnej platformie, a tysiące osób żegnało Marszałka na kolejnych stacjach. Po dziś dzień Józef Piłsudski uznawany jest za jedną z najważniejszych postaci w historii Polski. Człowiekiem, do którego odwołują się kolejne pokolenia polityków i przeciętnych obywateli. Osobistością, która - obok papieża Jana Pawła II – jest jedną z najbardziej w Polsce upamiętnionych - tablicami, nazwami ulic czy… pomnikami…


Pomnik Józefa Piłsudskiego
Pomnik Józefa Piłsudskiego

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.