Zamek w Gołańczy

Początki zamku rycerskiego rodu Pałuków w Gołańczy sięgają połowy wieku XIV, a jego fundatorem był najprawdopodobniej biskup włocławski Maciej z Gołańczy.

Najstarszym, a jednocześnie najbardziej imponującym elementem zamku gotyckiego jest murowany donżon. Powstał przypuszczalnie w miejscu starszej, drewnianej siedziby w drugiej połowie XIV wieku.

Zamek mocno ucierpiał podczas Potopu Szwedzkiego. Najeźdźcy zniszczyli podzamcze i południowy odcinek muru obwodowego. Wojna spowodowała ogromne spustoszenie, wielu ludzi straciło życie. To, oraz śmierć przedstawicieli rodu właścicieli majątku gołanieckiego sprawiły, że po wycofaniu się Szwedów z Wielkopolski zdewastowana przez nich warownia na długo pozostała niezamieszkana. Nie znaczy to jednak, że zamek nie miał już nigdy odzyskać blasku. Majątek odbudowano pod koniec XVII wieku. Zmieniono surowy charakter wieży mieszkalnej, nadając jej cechy typowe dla nowożytnych rezydencji. Również wtedy na przedłużeniu zachodniego muru zbudowano nową, do dziś zachowaną barokową bramę.

Podczas wykopalisk prowadzonych w  latach 2009-2016  archeolodzy natknęli się na zbiorową mogiłę. Znalezione kości należały najprawdopodobniej do obrońców zamku z tragicznego roku 1656.


Zamek w Gołańczy
Murowany donżon zamku.

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.