Jan Paweł II, Kościół
Św. Mikołaja

Papież Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach niedaleko Krakowa. W czasie II wojny światowej pracował w kamieniołomie czy oczyszczalni wody. 

Po wojnie był m.in. krakowskim biskupem pomocniczym, potem arcybiskupem metropolitą krakowskim i kardynałem. Aż wreszcie 264-tym papieżem w historii. Jego pontyfikat trwał od 16 października 1978 roku aż do śmierci, 2 kwietnia 2005 roku. W tym czasie, podczas pielgrzymek, z których zasłynął, odwiedził 129 krajów świata. Przyczynił się do poprawy relacji Kościoła katolickiego z islamem, judaizmem, prawosławiem i kościołem anglikańskim. W poczet świętych kościoła katolickiego został włączony 27 kwietnia 2014 roku. Był i pozostanie jednym z najwybitniejszych Polaków w dziejach. Jego brzeski pomnik za plecami ma Kościół p.w. św. Mikołaja – jedną z najpiękniejszych świątyń gotyckich na Śląsku. Trzynawowa, strzelista budowla z gwiaździstym sklepieniem, wysmukłymi oknami i szerokimi, ciemnymi nawami powstała w latach 1370 - 1417. Stanęła w miejscu wzmiankowanego jeszcze w 1279 roku kościoła. Zaprojektował ją mistrz Günther z Wrocławia. W związku z wprowadzeniem na tych ziemiach luteranizm od pierwszej połowy XVI wieku aż do 1945 roku funkcjonowała jednak jako kościół protestancki. Kościół spłonął doszczętnie podczas walk o miasto na przełomie stycznia i lutego 1945. Przez kolejne 13 lat niszczał. W 1958 roku, z inicjatywy księdza Kazimierza Makarskiego, rozpoczęło się podnoszenie go z ruin. Odbudowa trwała do 1968 roku. Wtedy to do brzeskiej świątyni, z kościoła w Bąkowie pod Grodkowem, przeniesiony został gotycki ołtarz z 1500 roku przedstawiający Świętą Rodzinę.

Jan Paweł II, Kościół  Św. Mikołaja
Jan Paweł II

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.