Po wojnie był m.in. krakowskim biskupem pomocniczym, potem arcybiskupem metropolitą krakowskim i kardynałem. Aż wreszcie 264-tym papieżem w historii. Jego pontyfikat trwał od 16 października 1978 roku aż do śmierci, 2 kwietnia 2005 roku. W tym czasie, podczas pielgrzymek, z których zasłynął, odwiedził 129 krajów świata. Przyczynił się do poprawy relacji Kościoła katolickiego z islamem, judaizmem, prawosławiem i kościołem anglikańskim. W poczet świętych kościoła katolickiego został włączony 27 kwietnia 2014 roku. Był i pozostanie jednym z najwybitniejszych Polaków w dziejach. Jego brzeski pomnik za plecami ma Kościół p.w. św. Mikołaja – jedną z najpiękniejszych świątyń gotyckich na Śląsku. Trzynawowa, strzelista budowla z gwiaździstym sklepieniem, wysmukłymi oknami i szerokimi, ciemnymi nawami powstała w latach 1370 - 1417. Stanęła w miejscu wzmiankowanego jeszcze w 1279 roku kościoła. Zaprojektował ją mistrz Günther z Wrocławia. W związku z wprowadzeniem na tych ziemiach luteranizm od pierwszej połowy XVI wieku aż do 1945 roku funkcjonowała jednak jako kościół protestancki. Kościół spłonął doszczętnie podczas walk o miasto na przełomie stycznia i lutego 1945. Przez kolejne 13 lat niszczał. W 1958 roku, z inicjatywy księdza Kazimierza Makarskiego, rozpoczęło się podnoszenie go z ruin. Odbudowa trwała do 1968 roku. Wtedy to do brzeskiej świątyni, z kościoła w Bąkowie pod Grodkowem, przeniesiony został gotycki ołtarz z 1500 roku przedstawiający Świętą Rodzinę.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactZobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: