Kościół jest modelowym przykładem konstrukcji zrębowej często stosowanej w budownictwie sakralnym XVII i XVIII wieku.
Na szczególna uwagę zasługują polichromie zdobiące ściany świątyni. Malowidła odkryto na początku lat 60-tych XX wieku dzięki uporowi nowego wówczas proboszcza. To tzw. Biblia pauperum, czyli rysunkowa wersja Biblii dla ubogich, którzy nie potrafili czytać.
W trakcie odkrywania polichromii szczególnie poszukiwano jednak postaci śmierci z którą wiązała się legenda i powtarzane latami powiedzenie „biedzańska śmierć”, które miało oznaczać osobę słabą, bladą i schorowaną. Owe powiedzenie miało mieć związek z rzeźbą, obrazem lub malowidłem w kościele. Scenę przedstawiającą śmierć i kupca udało się odnaleźć pod sam koniec prac, które finansowane były głównie przez lokalną społeczność, która – także – czynnie zajmowała się renowacją unikatowej świątyni.
Kościół w Bierdzanach
Drewniana, zabytkowa, parafialna świątynia rzymskokatolicka z początku XVIII wieku. Kościół słynie z polichromii przedstawiającej „bierdzańską śmierć”. Malowidła poszukiwano latami. Świątynia powstała w 1711 roku na miejscu starszej, wzmiankowanej jeszcze w pod koniec XIV wieku.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Visit Social media:
Share Social media: