Do Opola z Ziemi Świętej przywiózł prawdopodobnie relikwie Świętego Krzyża. Symbolem tej wyprawy, jak twierdzą historycy, jest też krzyż obok piastowskiego orła w herbie Opola. Ale to nie wszystko! W drodze powrotnej z wyprawy krzyżowej w 1218 r. Kazimierz I zatrzymał się na Bałkanach. Stamtąd przywiózł sobie do Opola żonę, piękną Bułgarkę Violę. Ich ślub odbył się prawdopodobnie w 1220 r. Kazimierz miał wtedy 40 lat, a Viola 15. Taka różnica wieku w dawnych czasach nie robiła jednak na nikim wrażenia.To on lokował miasto w 1217 r., a w kolejnych latach uczynił siedzibą władz, administracji i hierarchów kościelnych. Za jego rządów zdecydowano o budowie nieistniejącego już warownego zamku na Ostrówku, a miasto obrastało w mury. Zmarł w 1230 r. Jego pomnik odsłonięto w Opolu w maju 2018 r., w ramach hucznych obchodów 800-lecia miasta. Stanął w centrum, tuż przy opolskim Ratuszu, niemal na wprost kościoła oo. Franciszkanów, gdzie pochowani zostali książęta piastowscy, opodal Katedry Opolskiej. Wykonana z brązu rzeźba autorstwa opolskiego artysty Wita Pichurskiego waży blisko 2 tony. Tuż obok niej zakopano kapsułę czasu z życzeniami i przesłaniem dla przyszłych pokoleń.
Kazimierz I Opolski
Urodził się około 1180 r. Był synem księcia Mieszka Laskonogiego, do niedawna nazywanego Plątonogim, oraz czeskiej księżniczki Ludmiły. W roku 1217, wraz z towarzyszącym mu hufcem, ruszył na V wyprawę krzyżową, dołączając do króla węgierskiego Andrzeja II.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: