Kazimierz I Opolski

Urodził się około 1180 r. Był synem księcia Mieszka Laskonogiego, do niedawna nazywanego Plątonogim, oraz czeskiej księżniczki Ludmiły. 

W roku 1217, wraz z towarzyszącym mu hufcem, ruszył na V wyprawę krzyżową, dołączając do króla węgierskiego Andrzeja II. Do Opola z Ziemi Świętej przywiózł prawdopodobnie relikwie Świętego Krzyża. Symbolem tej wyprawy, jak twierdzą historycy, jest też krzyż obok piastowskiego orła w herbie Opola.

Ale to nie wszystko! W drodze powrotnej z wyprawy krzyżowej w 1218 r. Kazimierz I zatrzymał się na Bałkanach. Stamtąd przywiózł sobie do Opola żonę, piękną Bułgarkę Violę. Ich ślub odbył się prawdopodobnie w 1220 r. Kazimierz miał wtedy 40 lat, a Viola 15. Taka różnica wieku w dawnych czasach nie robiła jednak na nikim wrażenia.

To on lokował miasto w 1217 r., a w kolejnych latach uczynił siedzibą władz, administracji i hierarchów kościelnych. Za jego rządów zdecydowano o budowie nieistniejącego już warownego zamku na Ostrówku, a miasto obrastało w mury.

Zmarł w 1230 r. Jego pomnik odsłonięto w Opolu w maju 2018 r., w ramach hucznych obchodów 800-lecia miasta. Stanął w centrum, tuż przy opolskim Ratuszu, niemal na wprost kościoła oo. Franciszkanów, gdzie pochowani zostali książęta piastowscy, opodal Katedry Opolskiej. Wykonana z brązu rzeźba autorstwa opolskiego artysty Wita Pichurskiego waży blisko 2 tony. Tuż obok niej zakopano kapsułę czasu z życzeniami i przesłaniem dla przyszłych pokoleń.

Kazimierz I Opolski
Pomnik założyciela Opola Kazimierza I Opolskiego na opolskim Rynku
Autor tekstu:
Opracowanie zbiorowe
„Loyal Solutions”
Głosu udzielił:
Andrzej
Czernik

Od lat aktor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a także reżyser, założyciel i dyrektor prywatnego Teatru Eko Studio w Opolu. Występował też w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu; Teatrze Dramatycznym w Legnicy czy Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. W 1982 roku uzyskał dyplom aktorski Związku Artystów Scen Polskich. Zagrał w kilkudziesięciu spektaklach, m. in. w takich jak „Moralność pani Dulskiej”, „Kłamstwo”, „Mayday”, „Dwanaście stacji”, „Zmierzch bogów”; wyreżyserował np. „Poświęconą przyjaźń”, „Niedźwiedź. Oświadczyny” czy „Wybór”.


Głosu udzielił:
Grzegorz
Pawlak

Aktor teatralny, lektor, konferansjer. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Pracował m.in. w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Jest też jednym z najbardziej znanych aktorów głosowych w Polsce zajmujących się dubbingiem. To on dał głos setkom postaci, na przykład Skipperowi w „Pingwinach z Madagaskaru”, Papie Smerfowi w filmie „Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski” czy Gryfkowi z II części przygód Harry’ego Pottera pt. „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Autor programów telewizyjnych i ich współprowadzący. Odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Odwiedź Media społecznościowe:

Udostępnij Media społecznościowe:

Jak to działa

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Kontakt

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Kontakt

Kontakt

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.