Kościół pw. Świętej Trójcy

Budowla powstała bowiem między 1837 a 1839 rokiem. Jej projektantem był Karl Friedrich Schinkel, artysta, który projektował budynki niemal w całej Europie. I to z dużym rozmachem! To taki Versace XIX wiecznej architektury. Jego największe dzieła można podziwiać do dziś głównie w Berlinie.

Jakby tego było mało, projektował również wnętrza. Łączył późny klasycyzm z nowymi stylami historyzmu. Stworzył swój charakterystyczny styl arkadowy – Rundbogenstil oraz przyczynił się do rozkwitu neogotyku. Co więcej, był prekursorem ochrony i renowacji zabytków.

Kościół obecnie użytkują katolicy, ale niegdyś rzeczywiście należał do protestantów, których we Wschowie było bardzo wielu. Zresztą pierwotny kościół ewangelicki powstał w tym miejscu już w latach czterdziestych XVII wieku! Niestety ani po nim, ani po kolejnym z końca wieku XVIII nie pozostał ślad. Wszystko przez wielkie pożary, które nawiedziły miasto niszcząc je w znacznym stopniu. Ten projektu Schinkla pełnił swoją rolę do końca II wojny światowej. Potem zmieniono go na magazyn.

Dopiero na początku lat 90. XX wieku budynek przekazano wschowskiej parafii katolickiej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Obecnie jest jej kościołem filialnym.

Kościół pw. Świętej Trójcy
Kościół pw. Świętej Trójcy

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.