Odbudowano ją, a przy okazji powiększono. W kolejnym stuleciu dobudowano zakrystię, kaplicę i nawę boczną, a po następnym pożarze w 1554 roku podwyższono mury prezbiterium, zrównując je z murami naw. Niewielka, ale wyjątkowej urody Kaplica Grójcowa powstała w 1725 roku.
W świątyni warto zobaczyć 23-głosowe organy z 1840 roku. To dzieło mistrza Ludwiga Hartiga z Nowej Soli, zupełnie niedawno gruntownie wyremontowane. Warto też zwrócić uwagę na ambonę z 1681 roku, ozdobioną między innymi scenami z Nowego Testamentu; na XVIII-wieczny ołtarz główny, z którego dwóch stron umieszczono starsze od niego obrazy: „Ofiarowanie w świątyni” i „Chrzest Jezusa w Jordanie” namalowane przez lokalnego malarza Georga Lichtenfelsa Starszego zwanego przez regionalistów kożuchowskim Rubensem. Ale przede wszystkim trzeba zobaczyć mistyczną Pietę, jeden z najcenniejszych obiektów w kożuchowskim kościele.
W Kożuchowie znajduje się też późnogotycki kościół pod wezwaniem Świętego Ducha z drugiej połowy XIII. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1321 roku. Zbudowany został jako kościół szpitalny, z kamienia polnego i cegły. Na początku był prostą budowlą, z jedną nawą i prezbiterium. Przebudowano go w XV wieku, nadając styl gotycki. Dobudowano niewielką zakrystię i sklepienie sieciowe nad nawą. Kolejne rozbudowy i remonty miały miejsce jeszcze w XVIII i XIX wieku. Niestety, podczas tej ostatniej nową elewacją przykryto XIII-wieczne mury kamienne, z których zbudowano świątynię.
Wnętrze jest barokowe, a szczególnie wart uwagi jest znajdujący się w kościele obraz św. Wawrzyńca z XVIII wieku, na którym jest przedstawiona panorama Kożuchowa z tamtego okresu. No i na pewno warto zajrzeć do lapidarium rzeźby nagrobnej, które znajduje się naprzeciwko kościoła, na dawnym cmentarzu ewangelickim.
Visit Social media:
Share Social media: