Izba Regionalna w Zębowicach

Izba powstała w 2006 roku w ramach projektu „Szkoła z klasą” i jest owocem intensywnej współpracy nauczycieli, uczniów i rodziców gimnazjum w Zębowicach. Ekspozycja liczy kilkaset eksponatów. Ośrodek współpracuje z regionalnymi stowarzyszeniami, szkołami, Uniwersytetem Opolskim.

Swoiste muzeum regionalne mieści się w budynku Gminnego Ośrodka Informacji, Kultury i Czytelnictwa i obejmuje dwie sale. Pierwsza to zbiór kilkuset przedmiotów kojarzonych z regionem, a zebranych przez uczniów, rodziców i nauczycieli zębowickiego gimnazjum. Sąsiednia sala, podobnej wielkości, służy do organizacji wystaw czasowych oraz udostępniania części zbiorów, które nie mieszczą się w izbie głównej.
Zwiedzanie izby nie jest płatne, a środki na jej działalność pochodzą głównie z dotacji Koła Mniejszości Niemieckiej, która jest opiekunem izby. Jej działalność wspierana jest także z dotacji celowych gminy. Ponadto ośrodek współpracuje z regionalnymi stowarzyszeniami, szkołami, Uniwersytetem Opolskim.
Ciekawostką jest niewątpliwie słowniczek gwary śląskiej opracowany w trakcie trwania projektu „Szkoła z klasą” przez sekcję literacko-gwarową.

Izba Regionalna w Zębowicach
Fragment ekspozycji w Izbie Regionalnej w Zębowicach

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.