Zamek z murami obronnymi

Początki powstania fortyfikacji sięgają połowy XIII w.  Prawdopodobnie pierwszym etapem wznoszenia fortyfikacji była budowa obwarowań drewniano-ziemnych. Miasto było otoczone wałem ziemnym w granicach miasta lokacyjnego. Na przełomie XIII i XIV w. wały zastąpiono kamiennym murem kurtynowym.

Zamek w Kożuchowie wybudowali na początku XIV wieku Piastowie głogowscy. Stanął on w miejscu średniowiecznego grodu kasztelańskiego. Budowla, która przetrwała zawieruchę ostatniej wojny nietknięta, pierwotnie była otoczona kurtynowym murem, wzniesionym z kamienia narzutowego i cegły. W jej południowo-zachodnim narożniku stanęła potężna wieża, a do muru od wschodu przylegał prostokątny, piętrowy budynek mieszkalny.

Zamkowe mury, wysokie bagatela na 8 metrów, zbudowane zostały z kamienia polnego, który ułożono warstwowo. A całość otaczała imponująca fosa, która w niektórych miejscach miała nawet do 20 metrów szerokości. Wtedy wypełniona była dającą dodatkowo poczucie bezpieczeństwa wodą, teraz jest sucha. Dziś te mury i fosa są unikatowe. Także dlatego, że zachowały się niemal w pierwotnej długości.

Od lat 60-tych ubiegłego wieku przeznaczono go na cele kulturalne, którym służy do dzisiaj. Ma obecnie trzy dwukondygnacyjne skrzydła, które nakryte są czterospadowymi dachami. Obecnie znajduje się pod administracją Centrum Kultury „Zamek” i jest jedną z najciekawszych turystycznych atrakcji województwa lubuskiego.

Zamek z murami obronnymi
Zamek w Kożuchowie

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.