Wiatrak Holenderski

Czy w Grodkowie można poczuć się jak w Niderlandach? Jak najbardziej! Wystarczy wybrać się na spacer do popularnego wśród mieszkańców parku zwanego Cegielnią. Na jego terenie stoi bowiem najprawdziwszy wiatrak typu Holenderskiego.

Został on wzniesiony w XIX wieku, jednak nie znamy imienia młynarza, który z niego korzystał. W przeszłości znajdował się w sąsiedztwie zlikwidowanej w latach 70. XX wieku cegielni.

„Holendry” stały się popularne w całej europie już w XVI wieku. Do Polski zawitały później, bo w wieku XVIII. Szczególnie sporo powstało ich w Polsce zachodniej. W pozostałej części kraju nigdy nie udało im się wyprzeć „Koźlaków”, czyli wiatraków prymitywniejszych, pochodzących jeszcze ze średniowiecza. W XVIII wieku holendry zaczęły pojawiać się także na Śląsku, w którego krajobraz wpisały się trwale do dziś. Niestety w zdecydowanej większości - a w przypadku terenów okolic Brzegu i Oławy wszystkie - są one w stanie ruiny.

Ten grodkowski jest wyjątkiem. Należy do nielicznych tego typu zachowanych przykładów budownictwa przemysłowego na Śląsku Opolskim. Wiatrak swoją pierwotną funkcję pełnił aż do 1939 roku. W latach 60. ubiegłego wieku zaadaptowano go do celów gastronomicznych. Mieściła się tutaj popularna klubo-kawiarnia. Z tego właśnie okresu pochodzi dobudówka mieszcząca pomieszczenia magazynowe. Ostatni remont przeprowadzono w latach 80-tych.

W wiatraku zachowały się elementy historycznego wyposażenia: wał skrzydłowy, koło paleczne o konstrukcji proministo-szprychowej oraz koło trybowe. Pierwotnie posiadał skrzydła zapierzane z jednej strony płachtami, z drugiej – metalowymi żaluzjami.

Wiatrak Holenderski
Zabytkowy wiatrak typu holenderskiego w Grodkowie

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.