Pomnik Żwirki i Wigury

28 sierpnia 1932 roku Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zwyciężyli w trzeciej edycji międzynarodowych zawodów Challenge International de Tourisme w Berlinie. Pokonali wówczas konkurentów z kilkunastu krajów Europy.

Niestety, ledwie kilkanaście dni po swoim wielkim sukcesie, słynni piloci zginęli w katastrofie.

Lecieli do Pragi na święto lotnictwa. Ich samolot, mocno nadwyrężony zawodami, nie wytrzymał naporu silnego wiatru i stracił skrzydła. Spadł w Cierlicku Dolnym w Czechosłowacji. Załoga poniosła śmierć na miejscu. Władze czechosłowackie z honorami przekazały ciała polskich bohaterów stronie polskiej na moście w Cieszynie. Pilotów pochowano z honorami na warszawskich Powązkach. Żegnały ich tłumy. W ceremonii wziął udział sam prezydent Ignacy Mościcki i marszałek Józef Piłsudski.

Plac Żwirki i Wigury, na którym się znajdujemy, zyskał swój kształt w roku 1974. Wtedy też pojawił się na nim właśnie ten obelisk w kształcie orła. Jednakże, ustawiony został w innej części placu niż obecnie, z boku, wśród drzew i krzewów. Zaprojektował go Jerzy Leski, członek, a później także prezes Związku Polskich Artystów Plastyków.

W latach 2005-2006 staraniem weteranów lotnictwa z bielskiego aeroklubu, monument przeniesiono w obecne miejsce, odnowiono i dodano przed pomnikiem ceramiczną tablicę poświęconą zmarłym bohaterom.

W 2024 roku pomnik przeszedł kolejny gruntowny remont, podczas którego wykonano także nową tablicę pamiątkową zachowującą stylistykę tablicy pierwotnej. Nową tablicę wykonano ze stopu brązu, a lokalizację przeniesiono na pierś orła.

Pomnik Żwirki i Wigury
Pomnik Żwirki i Wigury

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.