Kościół w Fosowskiem

Świątynia wybudowana w 1928 roku po przeszło 100 latach ubiegania się o to przez niewielką, ale od pokoleń zżytą i silną grupę ewangelików. Cechą charakterystyczną jest m.in. brak dzwonów. Kościół leży w Fosowskiem, czyli dzielnicy miasta Kolonowskie.

 To świątynia filialna, należąca do  parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lasowicach Wielkich.
Gdy pod koniec XVIII wieku w okolicy powstawały pierwsze huty i osady (w tym Kolonowskie i – wówczas osobno – Fosowskie) równocześnie kwitł przemysł na całym Górnym Śląsku. Sprawiło to, że z państw niemieckich napływało w te strony wiele rąk do pracy. Często były to ręce, a raczej dusze - ewangelickie. Następnie, w wyniku podziału Górnego Śląska po I Wojnie Światowej, przybyli kolejni, a ziemie te stały się świeżo uformowaną granicą wschodnią Niemiec. Nadal jednak Kolonowskie nie miało swojego kościoła skupiającego ewangelików.
Jednak w 1926 roku, w Opolu, odbywał się konwent duchownych, którzy dostrzegli potrzebę wsparcia dla ewangelików na ziemiach wschodnich. Łatwo nie było, ale rok później było już wiadomo, że znajdą się na to środki. Działkę pod budowę świątyni kupiono 1927 roku, a już pod koniec 1928 roku w kościele odprawiano pierwsze msze.
Niestety, wraz z wybuchem wojny w 1939 roku, Wehrmacht zarekwirował kościelne dzwony w celach wojennych, przetapiając je na broń.
Po wojnie znaczna część ewangelików opuściła tę część Śląska, ale – w dużej mierze – dzięki kościołowi katolickiemu udało się zachować tę świątynię dla potomków ewangelików, którzy ponad 100 lat na nią czekali.

Kościół w Fosowskiem
Kościół ewangelicko-augsburski w Fosowskiem

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.