Browar

Słyszycie dobiegające z piwnic śpiewy? To śpiewają piwowarnicy przy mieszaniu gotującej się brzeczki. Było to odpowiedzialne, ale i niebezpieczne zadanie. Para, wytwarzana w procesie gotowania, była przyczyną wielu wypadków.

Piwowarnicy, obchodząc kotły w ciemnych piwnicach, niejednokrotnie wpadali na siebie, co często kończyło się przykrą kąpielą. Pieśni pozwalały zachować im bezpieczny dystans.

W piwnicach browaru umieszczano kadzie fermentacyjne i beczki, w których leżakował trunek. W górnej kondygnacji znajdowały się natomiast kadzie zacierne i filtracyjne. Bardzo ważne miejsce zajmowały też zbiorniki na wodę, która stanowiła bazowy składnik piwa.

Potrzebny do jego produkcji chmiel pozyskiwano ze wzgórza na południowym przedmieściu Bystrzycy Kłodzkiej, z tak zwanej “Chmielowej Góry” oraz z “ogrodów chmielowych” położonych przed Bramą Kłodzką.

Kolejnym produktem, niezbędnym do warzenia złotego trunku, był słód. Browarnicy w swojej pracy wykorzystywali najczęściej słód jęczmienny. Przetwarzano go w oddzielnym budynku słodowni, na piętrze, gdzie magazynowano ziarna zbóż. Pomieszczenia te ogrzewane były piecami kaflowymi aby nie dopuścić do zawilgocenia ziarna.

Proces przygotowania piwa rozpoczynał się od moczenia ziaren w dużych, drewnianych lub kamiennych kadziach, tak aby puściły one kiełki. Następnie suszono je i rozcierano. Tak przygotowany słód z wodą i chmielem przeznaczony był do warzenia. Powstawał z niego trunek, który doceniano przede wszystkim za wysoką wartość odżywczą. Napitek niejednokrotnie zastępował cały posiłek.

Mieszczanie najchętniej produkowali piwo jęczmienne, marcowe i pszeniczne. W XIX wieku w Bystrzycy Kłodzkiej niezwykle popularny był Baumolbier, czyli ciemne piwo, do którego dodawano dobry olej, pieprz i przyrumieniony chleb.



Browar
Browar

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.