Do Śremu jest bowiem niespełna 6 kilometrów, a nieco ponad 5 do Zanimyśla. Nic dziwnego zatem, że Luciny nazywa się zielonymi obrzeżami Śremu.
Jedną z głównych atrakcji Lucin jest chroniony, zabytkowy park z przełomu XIX i XX wieku. We wsi znajduje się także kilka kaplic pochodzących jeszcze sprzed I wojny światowej, m.in. kapliczka Stanisława Biskupa z 1913, która mieści się we wnęce domu, czy kapliczka Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Niemal wszystkie rzeźby przetrwały hitlerowską okupację ukrywane skrzętnie w domach właścicieli. Po wojnie wróciły na swoje miejsce.
Luciny
Wokół Lucin, przez wieku wchodzących w skład majątków klucza mechlińskiego, rozciągają się pola i lasy, a sama miejscowość jest domem dla zaledwie kilkuset mieszkańców. Luciny kuszą bowiem ceniących sobie ciszę, spokój i naturę za oknami. A to wszystko przy jednoczesnej bliskości miasta.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactWybierz pomnik
Zobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: