Koziołek rajdowiec

Tor kartingowy w Koźlu powstał na początku lat siedemdziesiątych XX wieku i w tamtym czasie był jednym z najnowocześniejszych torów tego typu w Europie. Najsłynniejszym kierowcą, który ścigał się na kozielskim torze był Alain Prost – późniejszy czterokrotny mistrz świata Formuły 1.

12 czerwca 1975 roku na torze w Koźlu rozegrano Eliminacje Kartingowych Mistrzostw Europy w klasie 100 cm sześciennych. Wystartowali w nich zawodnicy z 16 krajów. Dla publiczności wybudowano trybuny z miejscami siedzącymi dla 5000 widzów. Ponadto tor posiadał zadaszone i zamykane boksy garażowe w parku maszyn oraz wieżę sędziowską. W 1974 roku jako pierwszy tor w Polsce uzyskał homologację Międzynarodowej Komisji Kartingowej.

Po przemianach ustrojowych tor zaczął podupadać. Przez jakiś czas trenowali tu jeszcze opolscy młodzicy, ale przeciwko organizowaniu zawodów protestowali mieszkańcy okolicznych budynków, którym przeszkadzał hałas. Los toru kartingowego przypieczętowała Powódź Tysiąclecia w 1997 r., po której zdecydowano o innym zagospodarowaniu tego terenu. Dziś jest tu boisko szkolne i markety handlowe.

Koziołek rajdowiec
Koziołek w gokarcie

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.