Dwór, chociaż stosunkowo skromnie dekorowany z zewnątrz, w środku został bardzo gustownie urządzony. Ściany każdego pokoju pomalowano na inny kolor, pomieszczenia kosztownie umeblowano, a obicia mebli dostosowano do koloru ścian. W zameczku znalazł się również pokój zadedykowany Annie - pierwszej, młodo zmarłej żonie Bartelta. Właściciel kazał pomalować go na czarno – na znak wiecznej żałoby.
Ogrody, obfitujące w rzadkie i egzotyczne rośliny, powstały natomiast dzięki Ernestynie.
Park i zabudowania dworskie otoczono z trzech stron stawami. Pod koniec XIX wieku, podzielone były na cztery części, a woda z każdej z nich miała inne przeznaczenie.
Podczas ostatniej rewitalizacji postarano się wiernie oddać pierwotny kształt zameczku wzorowanego na włoskich willach renesansowych. Projektanci wykorzystali w tym celu szereg archiwalnych zdjęć. Było warto, bo zameczek to prawdziwy unikat, który od stu lat pobudzał wyobraźnię. Znalazł się m.in. w prestiżowym albumie drezdeńskiego architekta i fotografa Roberta Webera „Schlesische Schlösser” z początku XX w. Album przedstawiał najpiękniejsze budowle rezydencjalne tamtych czasów na Śląsku.
Zamek w Leszczynach
Zameczek w Leszczynach wybudowano w latach 1882-1883 z inicjatywy Konrada Bartelta. Zadedykował go swojej drugiej żonie, Ernestynie. Świadczy o tym napis zachowany na cokole budynku w południowo-wschodnim narożniku.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactZobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Visit Social media:
Share Social media: