W 1877 roku, po przebudowie wykonanej według projektu Witolda Lanciego, znalazły tu swoją siedzibę nie tylko Giełda Warszawska, ale też Warszawskie Towarzystwo Wzajemnego Kredytu, kawiarnia giełdowa, a nawet salon meblowy.
Przebudowany w latach 1876-1877 na Warszawską Giełdę pawilon miał 75 metrów długości i 15 metrów szerokości. Nad wejściem, nad kolumnami, jest gipsowa rzeźba godła Warszawy, symbol handlu czyli Merkurego oraz alegorie przemysłu wydobywczego, rolnictwa i handlu rzecznego. Zaś nad oknami kaduceusze, czyli laski rzymskiego boga Merkurego. Mają formę prostego kija z dwoma oplatającymi go wężami, pochylającymi ku sobie łby, symbolizującymi mądrość i równowagę sił.
Na lewo od wejścia można zobaczyć szyld Warszawskiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu. Ta dodatkowa pisownia w języku rosyjskim, którą na pewno zauważyliście, wynikała z obwiązujących w Warszawie podczas zaboru rosyjskiego przepisów. Na prawo natomiast znajdowała się właśnie sala giełdowa. Miała 27 na 15 metrów powierzchni. Oświetlało ją osiem okien i lampy gazowe w metalowych rozetach, umieszczone pod sufitem. Pełniły one jednocześnie funkcję wentylatorów. Sala była też ogrzewana. Służyły temu cztery piece węglowe stojące w rogach.
Los Warszawskiej Giełdy był taki, jak wielu XIX-wiecznych budynków w stolicy. We wrześniu 1939 roku gmach został całkowicie wypalony przez niemieckie bomby zapalające. Z pięknego budynku pozostały nagie, miejscami zwalone mury. Jego resztki wysadzili w powietrze niemieccy saperzy po Powstaniu Warszawskim.
Giełda Warszawska
Hasło „na wielką forsę” dla warszawskich dorożkarzy było jasne jak słońce. Gdy ktoś taki kurs zamawiał wiadomo było, że skończy się on przy Warszawskiej Giełdzie.
How it working
Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.
Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.
Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.
Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!
Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.
Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?
ContactZobacz galerię
Pomniki w mieście przypominają nam historię miejsc, ludzi, nawiązują do ważnych wydarzeń. To także dzieła pracy artystów. Brąz, metal, drewno czy beton zamienione w formę pomnikowego obelisku skupiają uwagę. Lubimy przy nich siadywać, fotografować się, umawiać.
Poniżej pokazujemy Państwu, jak reagują osoby słuchające opowieści niemych zazwyczaj pomników. Jak się uśmiechają, zamyślają, czasem dziwią albo bawią…
Partnerzy projektu
Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.
Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!
Visit Social media:
Share Social media: