Pomnik upamiętniający to wydarzenie, stoi na placu, nazwanym jego imieniem. Odsłonięto go w 25 rocznicę pamiętnej pielgrzymki. Wyjątkowej, bo czwartej w historii do Polski, ale pierwszej w wolnym, niekomunistycznym kraju.
W eucharystii wzięło wtedy udział blisko pół miliona pielgrzymów. By jak najbardziej oddać ducha tego spotkania odlane z brązu szaty pomnikowego papieża, zaprojektowanego przez Michała Pronobisa, wyglądają jak szargane silnymi podmuchami. Kartki, które trzyma Karol Wojtyła, pokryte fragmentami homilii - choć zaklęte w metalu - ulatują. A uniesiony w górę w karcącym geście palec nawiązuje do treści papieskiego kazania.
Upamiętnień tego wydarzenia jest w Masłowie więcej. Już w pierwszą jego rocznicę, w pobliżu kościoła ustawiono obelisk, na którym wyryto kształt krzyża podobnego do tego, który stał przy ołtarzu na lotnisku w 1991 roku. Umieszczono na nim napis: „Pamiątka pobytu Jana Pawła II w Masłowie 3 czerwca 1991 roku”. Tutejszej szkole podstawowej nadano imię Jana Pawła II, podobnie jak ulicy biegnącej od granicy Masłowa z Kielcami do szkoły podstawowej i Urzędu Gminy w Masłowie. Zaś w każdą rocznicę śmierci Papieża Polaka organizowana jest tu uroczysta Droga Krzyżowa.
Visit Social media:
Share Social media: